Radi se o ugovoru koji precizira novčani iznos za tekuću godinu i obveze službe te time potvrđuje lani potpisani sporazum o dugoročnoj suradnji Ministarstva i Gorske službe.
Prizmić je istaknuo da će se novci utrošiti na hladni pogon službe, opremu i sanitetski materijal, te za iznimno bitnu edukaciju liječnika u pružanju hitne pomoći na nepristupačnom terenu.
"Koliko god bili educirani, liječnici se teško snalaze u izvanbolničkim uvjetima, gdje su potrebne vještine da se s malo materijala i instrumenata pruži iznimno bitna prva pomoć o kojoj ovisi kasnije liječenje ili stupanj invaliditeta", naglasio je Prizmić.
Gorska služba spašavanja smatra se produženom rukom Hitne medicinske pomoći koja na njihov zahtjev spašava unesrećene izvan gradova i javnih prometnica, pri elementarnim nepogodama i kod nesreća na svim teško pristupačnim mjestima.
Hrvatska gorska služba spašavanja postoji 57 godina, a broji 400 pripadnika, od čega 25 liječnika. Uglavnom se radi o visokoobrazovanom kadru i vrhunskim alpinistima koji su obučeni za najteže uvjete, istaknuo je Prizmić.
Na zamolbu novinara da komentira jučer predstavljenu SDP-ovu zdravstvenu strategiju, ministar Neven Ljubičić samo je kratko odgovorio kako se radi o "parolama" dodavši da je "vrijeme za rad, a ne za parole".