LJUBLJANA
Slovenski ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel u srijedu je izrazio zadovoljstvo amandmanom Hannesa Swobode na izvješće o napretku Hrvatske o kojemu će u četvrtak idućeg tjedna glasovati Europski parlament. "Stvari idu u pravom smjeru i mislim da možemo biti zadovoljni", rekao je Rupel za Slovenski tiskovnu agenciju STA komentirajući amandman koji je u prvoj verziji pozivao slovensku i hrvatsku vladu da bilateralno riješe granična pitanja, a ako ne da pribjegnu arbitraži, što se u konačnom tekstu prijedloga više ne spominje. Rupel je pohvalio i djelovanje europarlamentaraca iz Slovenije koji su se u vezi s tim u zadnjih mjesec-dva više puta sastali s izvjestiteljem Hannesom Swobodom, dajući svoje primjedbe na prijašnje verzije amandmana. "Izvješće je za Hrvatsku povoljno i ne zatvara vrata, ono ne želi nikome štetiti, a to je i slovenski interes", rekao je Rupel. "No, naravno, ne bismo željeli da u izvješću koje se tiče neke druge države nekakve upute dobiva Slovenija", dodao je Rupel.
BEČ
Iran je već skupio 1.300 centrifuga u svojoj tvornici za obogaćivanje urana u Natanzu i počeo ih napajati radi obogaćivanja urana, rekao je jedan diplomat pozivajući se na povjerljivi dokument Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA). Iran već raspolaže s osam nizova od po 164 centrifuga u Natanzu u koje injektira heksafluorid urana (UF6), rekao je jedan diplomat pozivajući se na dokument kojeg je IAEA u srijedu poslala 35 članova upravnog vijeća, prenosi AFP. Plin UF6 je injektiran u centrifuge radi proizvodnje obogaćenog urana. U utorak je šef iranske organizacije za atomsku energiju Gholamreza Aghazadeg rekao da Iran koristi sva vlastita sredstva da instalira centrifuge za obogaćivanje urana u Natanzu, prema izjavi za agenciju Isna.
KIJEV
Prosvjedi za raspuštanje parlamenta i protiv njega omeli su u srijedu rad Ustavnog suda koji proučava valjanost te odluke, a premijer je spomenuo mogućnost kompromisa u rješavanju ukrajinske političke krize. Ukrajinu je zahvatila oštra kriza nakon raspuštanja parlamenta, koje je 2. travnja proglasio prozapadnjački raspoložen predsjednik Viktor Juščenko, a osporava ga proruska vladina koalicija koja se obratila Ustavnom sudu. Premijer Viktor Janukovič, proruski čelnik, ocijenio je u srijedu da je kompromis sa šefom države moguć prije nego što se sud izjasni o tom predmetu. "Mogućnosti dijaloga i kompromisa još nisu iscrpljene. Moguće je pronaći kompromis prije odluke suda", rekao je on na Vijeću ministra, a prenosi internet stranica dnevnog čista Ukrajinska Pravda. Zasjedanje suda koji već drugi dan proučava valjanost predsjedničke odluke kasnilo je jedan sat jer su tisuće prosvjednika i neki zastupnici blokirali ulaze u zgradu. Zasjedanje je počelo tek nakon intervencije snaga reda koje su sucima, zastupnicima i novinarima oslobodile prilaze zgradi.
RIM
Glavnog tajnika UN-a Ban Ki-moona, koji se nalazi na turneji po Italiji, Švicarskoj, Kataru i Siriji, u srijedu navečer je u Vatikanu primio papa Benedikt XVI. i tom je prigodom glavni tajnik Papu pozvao u sjedište Ujedinjenih naroda, prema priopćenju Vatikana. "Ban Ki-moon se želio sastati sa Svetim ocem u sklopu prvih putovanja u Afriku, Europu i na Bliski Istok, nekoliko mjeseci nakon preuzimanja dužnosti 1. siječnja", i želio ga službeno pozvati u sjedište Ujedinjenih naroda", stoji u priopćenju. Papa Ivan Pavao II. je posjetio sjedište Ujedinjenih naroda 1979., i zatim 1995. na 40 obljetnicu te institucije. To je bio prvi susret Benedikta XVI. i novog glavnog tajnika UN-a, a razgovarali su o doprinosu katoličke crkve i Svete stolice djelovanju Ujedinjenih naroda u rješenju sukoba i zaključivanju sporazuma među narodima".
WASHINGTON
Američki predsjednik u srijedu je zaprijetio pooštravanjem postojećih gospodarskih sankcijama Sudanu i uvođenjem novih, ako predsjednik Omar al Bashir hitno ne poduzme konkretne korake da zaustavi krvoproliće u Darfuru. "Okrutni tretman civila u Darfuru je neprihvatljiv. Neprihvatljiv je za mene. Neprihvatljiv je za Amerikance. Neprihvatljiv je za UN, barem tako kažu. Svijet treba djelovati. Ako predsjednik Al Bashir ne ispuni svoje obveze, Sjedinjene Države će djelovati", rekao je Bush u govoru koji je održao u Muzeju Holokausta u Washingtonu. Bush je precizirao da sudanska vlada mora dopustiti razmještaj snaga UN-a za potporu, olakšati razmještaj mirovnih snaga UN-a i Afričke unije (AU) u punom sastavu, prekinuti potporu milicijama i dopustit da humanitarna pomoć stigle do ljudi u Darfuru. Predsjednik Bush govorio je u povodu dana sjećanja na Holokaust pred publikom u kojom je bilo i preživjelih iz nacističkog pogroma židova u Drugom svjetskom ratu, u kojem je ubijeno šest milijuna ljudi. On je odao priznanje 76-godišnjem profesoru Liviu Librescuu, preživjelom iz Holokausta, koji je u ponedjeljak dao svoj život kako bi spasio živote svojih studenata na Tehničkom sveučilištu Virginije, blokirajući svojim tijelom vrata pred napadačem koji je ubio 32 osobe, kako bi studenti mogli iskočiti kroz prozore.
BAGDAD
Prema najnovijim podacima najmanje 190 osoba poginulo je u srijedu u nekoliko atentata automobilima-bombama u Bagdadu čime je u pitanje dovedena vjerodostojnost plana povećane sigurnosti koji bi trebao zaustaviti nasilje u iračkom glavnom gradu. U najkrvavijem napadu, u većinskoj šijitskoj četvrti Sadrija u središtu Bagdada, poginulo je najmanje 140, a 155 je ranjeno, prema posljednjim podacima službi sigurnosti. Tržnice su najčešće mete takvih napada, za koje se pretpostavlja da ih izvode sunitski ekstemisti protiv šijitske zajednice. U još jednom atentatu u Sadr Cityju, šijtskoj četvrti Bagdada, u eksploziji automobila-bombe na vojnoj kontrolnoj točci, poginulo je 28 osoba i 44 su ranjene. I u četvrti Karada eksplodirao je automobil-bomba i usmrtio 11 osoba. U istom sektoru su tri osobe poginule u sličnom napadu.
WASHINGTON
Američki Vrhovni sud u srijedu je preglasavanjem potvrdio ustavnost zakona kojim se zabranjuje pobačaja djelomičnim porodom nakon 12. tjedna trudnoće i time otvorio put da se na razini saveznih država uvedu dodatna ograničenja za pobačaj. Konzervativna većina u Vrhovnom sudu je s 5:4 izglasala odluku po kojoj Zakon o zabrani pobačaja djelomičnim porodom, koji je predsjednik George W. Bush potpisao 2003., ne krši ustavno pravo žene na pobačaj. To je jedna od najznačajnijih odluka Vrhovnog suda SAD u tom području od presude u predmetu "Roe protiv Wadea" iz 1973., kojom je Amerikankama zajamčeno temeljno ustavno pravo na pobačaj, ocjenjuje u izvješću AP. Zakon ne predviđa iznimku po kojoj bi se pobačaja djelomičnim porodom nakon 12. tjedna trudnoće mogao obaviti ako je zdravlje žene u pitanju. Liječnicima koji prekrše zakon prijeti kazna do dvije godine zatvora. Skupine za zaštitu prava na pobačaj i vodeće udruge opstetričara i ginekologa kazale su kako je postupak koji je odlukom zabranjen nekad sigurniji za ženu, te da njegova zabrana može zaprijetiti većini pobačaja nakon 12. tjedna trudnoće.
WASHINGTON
Američka TV mreža NBC primila je paket sa video i foto zapisima na DVD-u te pismom koji je poslao Cho Seung-Hui, student Tehničkog sveučilišta Virginija, koji je u ponedjeljak ubio 32-oje svojih kolega studenata i profesora, i na kraju sebe, objavio je u srijedu MSNBC News. Materijal ne sadrži snimke ili fotografije počinjenog masakra, već snimke Choa s oružjem, pištoljima i nožem, uperenim u kameru. U materijalu Cho aludira na masakr koji se sprema počiniti, spominjući "mučenike poput Erica i Dylana" - očito Erica Harrisa i Dylana Klebolda - tinejdžere koji su ubili 13 svojih kolega i sebe u srednjoj školi Colombine u Littletonu, Colorado, 20. travnja 1999. Na video zapisima Cho izražava ljutnju i ogorčenost zbog neodređenih nepravdi koje su mu učinjene, u žučljivoj tiradi praćenoj proklinjanjem.