Zastupnici su također raspravili Odluku o sudjelovanju pripadnika OS u mirovnim misijama UN koje je, kako je u ime predlagatelja rekao ministar obrane Berislav Rončević, u skladu sa strateškim opredjeljenjem Republike Hrvatske, čime se svrstava među odgovorne članice međunarodne zajednice koje su spremne preuzeti svoj dio tereta opće sigurnosti.
Svojim aktivnim sudjelovanjem u mirovnim operacijama, Republika Hrvatska znatno pridonosi naporima usmjerenima na kandidaturu za nestalnu članicu Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, a posebice ostvarenju svojih strateških ciljeva ulaska u NATO i EU, dodao je. Napomenuo je da Hrvatska trenutno ima angažirana 36 pripadnika Oružanih snaga u 9 mirovnih misija - 4 vojna promatrača u Etiopiji i Eritreji (UNMEE), 7 vojnih promatrača u Indiji i Pakistanu (UNMOGIP), 6 vojnih promatrača u Zapadnoj Sahari (MINURSO), 3 stožerna časnika u Liberiji (UNMIL), 2 stožerna časnika na Haitiju (MINUSTAH), 3 vojna promatrača u Obali Bjelokosti (UNOCI), 4 vojna promatrača na Cipru (UNFICYP), 2 vojna promatrača u Gruziji (UNOMIG), te 5 stožernih časnika u Sudanu (UNMIS).
Sudjelovanje u mirovnim misijama navedeno je u Strategiji nacionalne sigurnosti i Strategiji obrane kao jedan od načina hrvatskog doprinosa miru i sigurnosti u svijetu te jedan od partnerskih ciljeva Republike Hrvatske u sklopu provođenja postupka pristupanja u NATO kroz stupanje u Membership Action Plan (MAP) proces, kazao je Rončević.
Pripadnici Oružanih snaga Republike Hrvatske upućuju se u mirovne misije UN uz mogućnost rotacije, do 31. prosinca 2008. Tako će u Nepal (UNMIN) otići do pet pripadnika, u Libanon (UNIFIL) do šest pripadnika, u Sierra Leone (UNIOSIL) do dva pripadnika, u Burundi (BINUB) do dva pripadnika, te u Afganistan (UNAMA) do dva pripadnika.