Prema Zakonu o izvršavanju kazne zatvora mogućnost premještaja zatvorenika u odjel ili kaznionicu s blažim uvjetima izdržavanja kazne obvezno se razmatra nakon što zatvorenik odsluži polovinu dosuđene kazne, a nakon toga svakih šest mjeseci.
Norac je do sada u zatvoru i pritvoru, koji se uračunava u kaznu, proveo više od šest godina. Naime, krajem veljače 2001. lišen je slobode i pritvoren u riječkom zatvoru.
Kaznionica u Lipovici u koju je premješten poluotvorenog je tipa i u njoj su zatvorenicima omogućeni češći "dodiri s vanjskim svijetom".
Norac će sada moći četiri puta mjesečno i blagdanima primati posjete u trajanju do tri sata, a u mjestu u kojem se nalazi kaznionica moći će izlaziti tri puta mjesečno i blagdanom, ali najdulje osam sati.
Obitelji i rodno mjesto Otok kraj Sinja umirovljeni general sada može posjetiti četiri dana u mjesecu, odnosno dva više nego što je to mogao dok je bio u glinskoj kaznionici.
Iz Ministarstva je priopćeno da se prilikom odlučivanja o premještaju procjenjuju "rizičnost, ponašanje zatvorenika i postignuti učinci u izvršavanju pojedinačnog programa izvršavanja kazne zatvora". O svemu tome ovisi hoće li se zatvorenik premjestiti u kaznionicu zatvorenog, poluotvorenog ili otvorenog tipa.
Mirka Norca uskoro očekuje još jedno suđenje jer je zajedno s umirovljenim generalom Rahimom Ademijem optužen za ratne zločine protiv civila i ratnih zarobljenika u akciji "Medački džep" 1993.
Suđenje će se održati na zagrebačkom Županijskom sudu, a riječ je o predmetu koji je hrvatskom pravosuđu prepustio Haški sud.