"Optuženi osporava sve tvrdnje u optužnici i podnesku uz sljedeće iznimke", piše obrana navodeći da je jedino što ne osporava - podaci o Markaču poput godine i mjesta rođenja ili diplome te datumi proglašenja hrvatske neovisnosti, razmještanja UNPROFOR-a, uspostave tzv. RSK ili broja UNPA zona.
Obrana tako odbacuje tvrdnje tužiteljstva da je Markač zapovijedao svim postrojbama Specijalne policije ili postrojbama HV-a, i odgovara da je zapovijedao samo novostvorenim zajedničkim policijskim snagama Specijalne policije te napominje da su tada postrojbe Specijalne policije bile izravno podređene Glavnom stožeru HV-a.
Obrana odbacuje i da je Markač imao ikakve veze sa zločinima.
"Optuženi nije planirao, započinjao, zapovijedio niti počinio ijedan zločin".
Upravo suprotno, kažu branitelji, poduzeo je sve potrebne i razumne mjere kako bi spriječio potencijalne zločine. Oni navode da Markača nitko nije ni obavijestio o počinjenim zločinima, a napominju da nije imao ni ovlasti obavljanja istraga ili kažnjavanja počinitelja.
Markač nije, kažu branitelji, sudjelovao u planiranju Oluje ili operacija nakon Oluje, a odbacuju i tvrdnje da je sudjelovao u tzv. zajedničkom zločinačkom pothvatu ili znao za njega. Također odbacuju tvrdnje da su zločini počinjeni u sklopu zločinačkog plana, već se radilo o individualnim djelima koje Markač osuđuje.
Obrana odbacuje i tvrdnju da je ikakav zločinački pothvat postojao. Uz to ocjenjuje da je tužiteljstvo potpuno nejasno definiralo zločinački pothvat, njegove ciljeve, kao i Markačevu ulogu u tom pothvatu.
Obrana odbacuje i uspostavljanje Markačeve odgovornosti za zločine na temelju teze da su njegovi potčinjeni "bili u blizini" mjesta gdje su ti zločini počinjeni.
Markačeva obrana predala je svoj podnesak na 37 strana. Obrana generala Ivana Čermaka trebala bi svoj podnesak predati tijekom poslijepodneva, a obrana generala Ante Gotovine to je već učinila, ali je podnesak tajan. Obično se nakon desetak dana objavljuje pročišćena verzija za javnost.