Izložba je nastala međugalerijskom suradnjom Galerije Klovićevi dvori Zagreb, Galerije likovnih umjetnosti Osijek i Gradskog muzeja Vukovar, koji je za Radauša i njegovo stvaralaštvo vezan još od 70-tih godina 20. stoljeća, rekla je ravnateljica vukovarskog Gradskog muzeja Ruža Marić.
"Od Radauševih fotografija srednjovjekovne spomeničke baštine Slavonije do izložbe iz ciklusa 'Tifusari' na Vučedolu, Gradski muzej Vukovar ostao je vezan uz djelo Vanje Radauša čije se tri skulpture te još 41 crtež i grafički listovi mape 'Mi pamtimo' nalaze u Gradskom muzeju Vukovar i Zbirci Bauer", kazala je ravnateljica Marić.
Predstavljajući izložbu, viši kustost vukovarskog Gradskog muzeja i autor postava vukovarske izložbe o Vanji Radaušu, Zdravko Dvojković podsjetio je kako je tijekom Domovinskog rata iz Gradskog muzeja Vukovar nestala vrlo vrijedna Radauševa bista dr. Antuna Bauera, za kojom vukovarski Gradski muzej i danas traga.
"Vanja Radauš jedan je od najvećih hrvatskih umjetnika ali još uvijek i pomalo nepoznat i nepriznat", ocijenio je Dvojković.
Istaknuo je kako retrospektivna izložba Vanje Radauša problematizira jedan od najkompleksnijih i najopsežnijih opusa hrvatske povijesti umjetnosti 20. stoljeća koji broji nekoliko stotina skulptura, više od 5.000 crteža, nekolicinu grafičkih mapa i četrdesetak medalja.
Retrospektivna izložba Vanja Radauš otvorena je za posjetitelje do 26. travnja.