FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Američki ministar obrane Gates tražio zatvaranje Guantanama

Autor: ;dhai;
WASHINGTON,23. ožujka 2007. (Hina) - Američki ministar obrane Robert Gates je u prvim tjednima svoga mandata opetovano predlagao zatvaranje pritvora u Guantanamu na Kubi, ističući da je na Guantanamo pala tolika ljaga u svijetu da bi suđenja u njemu bila smatrana nelegitimnim, piše u petak The New York Times (NYT), pozivajući se na visoke dužnosnike Bushove administracije.
WASHINGTON,23. ožujka 2007. (Hina) - Američki ministar obrane Robert Gates je u prvim tjednima svoga mandata opetovano predlagao zatvaranje pritvora u Guantanamu na Kubi, ističući da je na Guantanamo pala tolika ljaga u svijetu da bi suđenja u njemu bila smatrana nelegitimnim, piše u petak The New York Times (NYT), pozivajući se na visoke dužnosnike Bushove administracije.

Od siječnja ove godine, Gates je predsjedniku George W. Bushu i ostalima govorio kako Guantanamo treba zatvoriti što prije, a suđenja osumnjičenima za terorizam preseliti u Sjedinjene Države, kako bi ih se učinilo vjerodostojnijima, te zato što postojanje Guantanama otežava napore u ratu protiv terorizma, kazali su dužnosnici administracije.

Ministar pravosuđa Alberto Gonzales i drugi vladini pravnici odbacili su Gatesove argumente, izažavajući snažno protivljenje premještanju zatočenika u SAD, što je podržao i potpredsjednik Dick Cheney, navodi NYT.

Podršku Gatesovu zahtjevu za zatvaranjem Guantanama pružila je državna tajnica Condoleezza Rice, no ta rasprava na visokoj razini okončana je kada je predsjednik George W. Bush odbacio njihov pristup, rekli su dužnosnici.

Vijeće za nacionalnu sigurnost, Pentagon i State Department nastavljaju analizirati opcije za zatočenje osumnjičenih za terorizam.

U američkoj bazi u Guantanamu nalazi se oko 385 zatočenika, uključujući i 14 visokih dužnosnika Al Qaide među kojim je i Khalih Sheikh Mohammed. Oni su prošle godine tamo prebačeni iz tajnih zatvora CIA-e. Prema sadašnjim planovima Pentagona, 60 do 80 tih zatočenika bit će procesuirano pred vojnim sudovima, uključujući i Mohammeda, a prva suđenje mogla bi početi do kraja godine.

"Politika ostaje nepromijenjena", izjavio je za NYT glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Gordon Johndroe.

Jedan od dužnosnika administracije, koji je sklon zatvaranju Guantanama, kazao je kako bi se polemika o tom pitanju mogla obnoviti.

"Pričekajmo da vidimo što će se dogoditi Gonzalesu", kazao je taj visoki dužnosnik, aludirajući na nagađanja da ministar pravosuđa može odstupiti ili biti jako oslabljen u aktualnoj aferi oko smjene saveznih tužitelja.

Neki pravnici u administraciji su duboko protiv dovođenja zatočenika na američko tlo, jer bi to moglo povećati njihova ustavna i zakonska prava i rezultirati poplavom građanskih parnica, piše NYT.

Gatesovo kritiziranje Guantanama dijametralno je suprotno pristupu koji je imao njegov prethodnik Donald Rumsfeld i pokazuje novu dinamiku unutar administracije u kojoj se Gates udružuje s Condoleezzom Rice, koja je često bila u zavadi s Rumsfeldom, ističe list.

Gates je ipak uspio zaustaviti planove za izgradnju sudnice i novog pritvorskog objekta u Guantanamu, vrijednih 100 milijuna dolara, odobrivši znatno skromniji projekt za deset puta manju cijenu.

Dužnosnici State Departmenta i Pentagona kažu da je i najbližim američkim saveznicima neugodno zbog Guantanama, što u nekim slučajevima otežava koordinaciju antiterorističkih, obavještajnih i policijskih napora.

Otkako je otvoren godine 2002., iz pritvora u Guantanamu prebačeno je u inozemstvo više od 390 zatočenika. Prošle godine iz njega je prebačeno 111 zatočenika a od početka ove godine 12. Oko 20 onih koji su vraćeni u svoje zemlje ponovno je uhićeno u racijama protiv osumnjičenih za terorizam ili su ubijeni u sukobima, navode dužnosnici Pentagona.

Gatesov zamjenik Gordon England u četvrtak je u intervjuu ocijenio da bi dugoročni odgovor na Guantanamo moglo biti stvaranje neke nove međunarodne pravne strukture ili niza multilateralnih sporazuma, kako bi se uredilo pitanje zarobljenih pripadnika globalnih terorističkih organizacija.

"Ja ne znam alternativu sve dok međunarodna zajednica, otvoreno govoreći, ne razvije neku alternativu", kazao je England, dodajući da to nije problem SAD-a, već međunarodni problem za koji je potrebno i međunarodno rješenje.

(Hina) xdh ybs

An unhandled error has occurred. Reload 🗙