Nakon mise, vjernici su pješačili 10-ak kilometaram do Bijele kuće pod snijegom i ledenom kišom, noseći lažne svijeće s baterijskim svjetlom.
Tisuće prosvjednika okupilo se kasnije u parku Lafayette ispred Bijele kuće, a kada ih je stotinjak prešlo ulicu do ograde Bijele kuće, policija ih je počela privoditi, tražeći da oslobode pločnik.
Policija nije objavila koliko je prosvjednika uhićeno do prvih jutarnih sati u subotu. U vrijeme prosvjeda prozori na Bijeloj kući bili su većinom zamračeni, jer predsjednik George W. Bush provodi vikend u rezidenciji Camp Davidu u Marylandu.
Ekumenska koalicija koja je organizirala događaj "Kršćanski svjedoci mira za Irak", podijelila je oko 3.200 pozivnica za misu u katedrali i dvije manje crkve koje su primile prekobrojne vjernike. Unatoč hladnom i vjetrovitom vremenu, zbog kojeg su mnogi pozvani odustali, katedrala je bila prepuna vjernika koji su došli iz svih krajeva SAD.
U drugom, nevezanom prosvjedu, u subotu u 12:30 sati EST (17:30 CET), deseci tisuća antiratnih demonstranata krenut u mimohod od Lincolnovog spomenika na Nacionalnoj šetnici u središtu Washingtona do Pentagona, s druge strane rijeke Potomac, kako bi obilježili četvrtu obljetnicu rata u Iraku i 40. obljetnicu povijesnog marša na Pentagon iz 1967., koji je označio prekretnicu na kojoj se većina Amerikanaca počela protiviti ratu u Vijetnamu.
U maršu na Pentagon, koji je 1967. pisac Norman Mailer uspoređivao s katedralom nazivajući ga "istinskom i najvišom crkvom vojno-industrijskog kompleksa", očekuje se da će sudjelovati oko 30.000 ljudi.
Prema pisanju The Washington Posta, organizatori su kazali kako autobusima, kombijima i karavanima iz cijele zemlje dolaze veterani, vojnici i članovi njihovih obitelji koji će zauzeti prve redove u prosvjedima.
Na zapadnom parkiralištu ispred Pentagona biti će postavljena pozornica kod koje će se održati prosvjedni skup, uz nastupe govornika i glazbenika.
Prijepodne će se ispred Spomenika vijetnamskim veteranima na Nacionalnoj šetnici održati protudemonstracije.