"Da bismo riješili probleme Iraka, učinit ćemo sve što možemo. Ako je to u interesu Iraka, sudjelovat ćemo na skupu" u Bagdadu, prenijela je Larijanijeve riječi službena agencija Irna.
Iran je time pozitivno odgovorio na inicijativu da sa svojim zakletim neprijateljem, Sjedinjenim Državama, razgovara o načinima kako vratiti mir u Irak potresan unutarnjim nasiljem.
Američki tisak u srijedu donosi naslove o spremnosti SAD-a na razgovore s Iranom i Sirijom te citira riječi američke državne tajnice Condoleezze Rice koja je pozdravila ideju o "sastanku susjeda".
"Nadamo se da će te vlade (Sirije i Irana) iskoristiti tu mogućnost da poboljšaju svoje odnose s Irakom i pridonesu miru i stabilnosti u regiji", kazala je Rice.
Sjedinjene Države, koje su invaziju na Irak počele 2003., optužuju Iran i Siriju da pomažu pobunjenike u Iraku te da Iran naoružava šijitsku miliciju.
Oružje iranskog podrijetla "bit će sigurno visoko na dnevnom redu" sastanaka, citira International Herald Tribune glasnogovornika američkog State Departmenta Seana McCormacka.
Pitanje uključenja Irana i Sirije u traženje rješenja za Irak raspravljalo se u Washingtonu od prosinca kada je Studijska skupina za Irak preporučila Washingtonu zaokret u politici prema toj zemlji savjetujući povlačenje većine borbenih postrojbi do početka 2008. godine te izravno angažiranje Irana i Sirije u diplomatskoj inicijativi za postizanje mira u toj regiji.
Međutim, američki predsjednik George W. Bush odbacio je preporuke Studijske skupine koju je vodio bivši američki državni tajnik James Baker i radije izabrao strategiju konfrontacije.
Na sastanke u Bagdadu, koji bi se trebali održati u ožujku i travnju, Irak je pozvao pet stalnih članica Vijeća sigurnosti (SAD, Francuska, Velika Britanija, Rusija, Kina), te susjedne zemlje Siriju, Iran, Tursku, Jordan, Saudijsku Arabiju, Kuvajt, Egipat, Arapsku ligu, Organizaciju islamske konferencije, a moguće je i Europsku uniju.