FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Rehn: Ova godina u Hrvatskoj ne treba biti samo izborna, nego i reformska (duže)

Autor: ;svuk;
BRUXELLES, 6. ožujka 2007.(Hina) - Pregovarački proces s Hrvatskom ide "punom brzinom", ova je godina ključna i ne bi trebala biti samo izborna, nego i godina reformi, izjavio je u utorak navečer u Bruxellesu povjerenik EU-a za proširenje Olli Rehn.
BRUXELLES, 6. ožujka 2007.(Hina) - Pregovarački proces s Hrvatskom ide "punom brzinom", ova je godina ključna i ne bi trebala biti samo izborna, nego i godina reformi, izjavio je u utorak navečer u Bruxellesu povjerenik EU-a za proširenje Olli Rehn.

"Napredak Hrvatske je u njezinim rukama, reforme na terenu su odlučujuće za brzinu pregovora. Hrvatska je sada u punoj brzini, međutim, 2007. je ključna godina u tom pogledu i ne bi trebala biti samo izborna nego i godina reformi", izjavio je Rehn na konferenciji za novinare nakon završetka sastanka Vijeća za stabilizaciju i pridruživanje, zajedničkog tijela za nadzor provedbe Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, na kojem je sudjelovala i hrvatska ministrica vanjskih poslova i europskih integracija Kolinda Grabar-Kitarović.

Rehn je pozvao Hrvatsku da učini konkretne rezultate u području reformi pravosuđa, javne uprave i borbe protiv korupcije. "Građani Hrvatske zaslužuju efikasno i neovisno pravosuđe i sposobnu javnu upravu...Osim za građane to je važno i za stvaranje sigurnog okruženja za investitore", rekao je Rehn.

Povjerenik je također pozvao na nastavak i intenziranje reformi u području čelične industrije i brodogradnje, jer je riječ o "poduzećima koja proizvode gubitke, troše javna sredstva i opterećuju fiskalnu politiku".

Državni tajnik u njemačkom ministarstvu vanjskih poslova Guenter Gloser rekao je da je "pitanje pravosuđa od vitalnog značenja".

Na pitanje mogu li neriješena pitanja o granici sa Slovenijom usporiti hrvatski put prema EU-u, Rehn je rekao da je to bilateralno pitanje, pozvavši dvije zemlje da nađu bilateralno rješenje u skladu s europskim načelima. "Prema mojem mišljenju bilo bi najbolje da se to riješi prije nego što Slovenija preuzme predsjedništvo EU-a", rekao je Rehn. Slovenija će preuzeti rotirajuće predsjedništvo EU-a 1. siječnja sljedeće godine.

I predstavnik njemačkog predsjedništva EU-a, državni tajnik u ministarstvu vanjskih poslova Gloser također je rekao da je to bilateralno pitanje.

Ministrica Grabar-Kitarović je rekla da Hrvatska cijeni "potporu koju Slovenija pruža na njezinu putu prema EU-u". Ona je također istaknula da je to bilateralno pitanje, pozvavši se na Pregovarački okvir EU-a za pregovore s Hrvatskom, gdje se to također ocjenjuje bilateralnim pitanjem.

"Bilateralna pitanja nisu dio acquisa, nisu dio pristupnih pregovora, ali mi ih ne želimo ostaviti po strani, nego ih želimo riješiti što je moguće prije", rekla je ministrica Grabar-Kitarović, podsjetivši na hrvatski prijedlog da se to pitanje stavi pred međunarodni sud, ako se ne može postići dogovor na bilateralnoj osnovi.

"Slovenija to službeno nije prihvatila, ali se nadamo, nakon 15 godina bilateralnih pregovora, da ćemo se moći dogovoriti da idemo pred sud i da se obvežemo da ćemo provesti njegovu odluku", rekla je hrvatska ministrica.

U zajedničkom priopćenju za javnost, objavljenom nakon sastanka, kaže se da Hrvatska "nastavlja ispunjavati Kopenhaške političke kriterije, ali da su potrebni daljnji održivi napori u pogledu reformi u nekoliko ključnih područja poput reformi pravosuđa, javne uprave i borbe protiv korupcije. Vijeće za stabilizaciju i pridruživanje pozdravlja nastavak pune suradnje s Haškim sudom i ističe njezinu važnost. Istodobno, unatoč napretku u posljednjih godinu dana, potrebna su daljnja poboljšanja u pogledu progona i suđenja za ratne zločine u Hrvatskoj", stoji u priopćenju.

U zajedničkom priopćenju također se pozdravlja sveukupni napredak u povratku izbjeglica, obnovi kuća i njihovu povratku vlasnicima. Istodobno se ističe da provedba programa za stambeno zbrinjavanje bivših nositelja stanarskog prava treba biti potpuna i učinkovita.

Vijeće je u svom priopćenju zabilježilo daljnji napredak u pogledu manjinskih prava, posebicu kada su u pitanju Romi.

"Vijeće za stabilizaciju i pridruživanje sa zadovoljstvom bilježi da je Hrvatska poboljšala svoju sposobnost preuzimanja obveza iz članstva. U većini područja postignut je određeni napredak, ali u pogledu ukupne razine usklađenosti i administrativnih sposobnosti, potrebni su daljnji održivi napori. Vijeće za stabilizaciju i pridruživanje posebnu pozornost posvećuju pitanjima koja su povezana s funkcioniranjem unutarnjeg tržišta; poljoprivrede, veterinarstva, fitosanitarne politike i sigurnosti hrane, socijalne politike i zapošljavanja, okoliša, pravosuđa i unutarnjih poslova", kaže se u zajedničkom priopćenju.

(Hina) xsv ydv

An unhandled error has occurred. Reload 🗙