FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Počeo sastanak Vijeća za stabilizaciju i pridruživanje EU-Hrvatska

Autor: ;svuk;
BRUXELLES,6. ožujka (Hina) - Hrvatsko izaslanstvo predvođeno ministricom vanjskih poslova i europskih integracija Kolindom Grabar-Kitarović započelo je u utorak u Bruxellesu s predstavnicima Europske unije treći sastanak Vijeća za stabilizaciju i pridruživanje Hrvatska-EU-u.
BRUXELLES,6. ožujka (Hina) - Hrvatsko izaslanstvo predvođeno ministricom vanjskih poslova i europskih integracija Kolindom Grabar-Kitarović započelo je u utorak u Bruxellesu s predstavnicima Europske unije treći sastanak Vijeća za stabilizaciju i pridruživanje Hrvatska-EU-u.

Na sastanku Vijeća za stabilizaciju i pridruživanje, zajedničkog tijela zaduženog za nadzor provedbe Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, razgovarati će se o dosad učinjenom napretku Hrvatske na putu prema Europskoj uniji.

I jedna i druga strana pripremile su svoje pozicije za ovaj sastanak.

"Danas ćemo razgovarati o svim aspektima koji se spominju u tim pozicijama, dakle o napretku Hrvatske koji se bilježi i u jednoj i u drugoj poziciji u svim područjima, u nekim područjima taj napredak veći, a u nekima manji", izjavila je po dolasku na sastanak ministrica Grabar-Kitarović.

"EU ističe da je u pojedinim područjima potrebno uložiti dodatne napore, čega je Hrvatska svjesna jer da nije tako danas bismo bili spremni za članstvo u EU", rekla je ministrica te pozdravila činjenicu da EU u svom stajalištu za sastanak ističe da Hrvatska nastavlja ispunjavati Kopenhaške kriterije.

"Posebno ćemo razmotriti pitanja reforme pravosuđa, državne uprave, borbe protiv korupcije, pitanje prava manjina i svega ostaloga, a to su uostalom i prioriteti hrvatske Vlade", dodala je ministrica Grabar-Kitarović.

Prema nacrtu stajališta EU-a, pripremljenom za ovaj sastanak, Europska unija će podsjetiti Hrvatsku na potrebu daljnje reforme pravosuđa, državne uprave i borbe protiv korupcije.

"EU podsjeća Hrvatsku da je uspostava neovisnog, nepristranog, pouzdanog, transparentnog i efikasno pravosudnog sustava od najveće važnosti i bitni uvjet za jačanje vladavine zakona i odgovorajuću provedbu acquisa", kaže se u dokumentu.

U tom se dokumentu navodi se da je Hrvatska počela s provedbom strategije pravosudne reforme, da su poduzete neke zakonodavne mjere, ali se traži daljnja reforma na zakonodavnom planu. Također se kaže da je smanjen broj neriješenih sudskih predmeta, iako "je taj zaostatak i dalje veliki". "Hrvatsko pravosuđe trpi od ozbiljnih nedostataka i postoji značajan prostor za daljnja poboljšanja", kaže se u nacrtu dokumenta.

Dodaje se da postoji prostor za skraćivanje sudskih postupaka, za osiguranje odgovarajućeg i potpunog izvršenja sudskih odluka, racionalizaciju sudske mreže, uvođenja sveobuhvatnog sustava pravne pomoći, preispitivanja odredbi o imunitetu sudaca, zatim da se može poboljšati i učiniti objektivnijim i transparentnijim postupci imenovanja na svim razinama, osposobljavnja i ocjenjivanja sudskih dužnosnika kako bi se osigurala njihova nepristranost, neovisnost i učinkovitost. "EU ističe važnost transparentnog i korektnog postupka izbora devet sudaca Ustavnog suda tijekom 2007. godine", kaže se u dokumentu.

Uz funkcionalni pravosudni sustav, EU navodi da je "profesionalna, odgovorna, transparentna i neovisna javna uprava bitni temelj za uspješnu implementaciju acquisa i od najveće važnosti za sve građane kao i za investitore.".

Ministrica Grabar-Kitarović je rekla da je hrvatska strana za ovaj sastanak pripremila puno podataka, "počevši od reforme pravosuđa, broju smanjenih neriješenih sudskih predmeta, stanju s digitalazacijom katastra i zemljišnih knjiga, napretku u suzbijanju korupcije".

Dodala je da je Hrvatska u siječnju i veljači donijela čitav niz zakonskih akata, koji idu u pravcu profesionalizacije i depolitizacije državne uprave, sudjelovanja pripadnika manjina u državnoj upravi, zatim zakon o političkim strankama te zakon o prijenosu vlasti.

Kada je riječ o povratku, ministrica je rekla da se u Hrvatsku do sada vratilo 320 tisuća što izbjeglica, što prognanika.

"Hrvatska uspješno zaključuje to pitanje, koje spada u posebne kriterije iz Procesa stabilizacije i pridruživanja. To pitanje i sami želimo zaključiti kako bismo se mogli okrenuti europskoj budućnosti i razgovarati više o pitanjima gospodarskih kriterija, podizanja konkurentnosti gospodarstva i svih drugih aspekata liberalizacije tržišta te svega ostaloga što možda u očima medija pada u drugi plan, ali je za Hrvatsku jednako bitno, jer je naš temeljni cilj podići standard hrvatskih građana", rekla je ministrica Grabar-Kitarović prije početka sastanka.

(Hina) xsv ysl

An unhandled error has occurred. Reload 🗙