FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Kineski parlament usvaja zakon o zaštiti vlasništva

Autor: ;rtom;
ZAGREB/PEKING, 6. ožujka 2007. (Hina) - Kineski parlament trebao bi na ovogodišnjem zasjedanju donijeti povijesni zakon o zaštiti privatnog vlasništva čime bi komunistički lideri prihvatili još jedan stup slobodnog tržišta.
ZAGREB/PEKING, 6. ožujka 2007. (Hina) - Kineski parlament trebao bi na ovogodišnjem zasjedanju donijeti povijesni zakon o zaštiti privatnog vlasništva čime bi komunistički lideri prihvatili još jedan stup slobodnog tržišta.

Godišnje zasjedanje 3.000 kineskih zastupnika u Pekingu počelo je u ponedjeljak, uz jake mjere sigurnosti, obraćanjem premijera Wena Jiabao koji je najavio porast izdvajanja za vojsku u 2007. godini od 17,8 posto, a u svrhu modernizacije oružanih snaga.

Na dnevnom redu 12-dnevnog zasjedanja Kongresa, tijela čija je uloga potvrditi incijative Komunističke partije, a koja će svoj Kongres održati na jesen, bit će smanjenje proračunskog deficita i smanjenje siromaštva u ruralnoj Kini, te borba protiv onečišćenja i korupcije.

Bitna novost, najavljuje se, trebao bi biti zakon o privatnom vlasništvu, prvi takve vrste od komunističke revolucije 1949. godine, piše agencija Reuters.

Tim bi se zakonom jamčila jednaka zaštita privatnom vlasništvu kao i vlasništvu državnih tvrtki, a cilj mu je spriječiti korumpirane dužnosnike u samovoljnom grabežu.

Prijedlog zakona lani je bio zamrznut jer su konzervativci tvrdili da će on ubrzati privatizaciju i pojačati jaz između bogatih i siromašnih što je već potaknulo nemire u ruralnoj Kini.

Kineska KP već je prihvatila kapitalističke sredstva kao što su burze, a 2002. godine otvorila je vrata i privatnim poduzetnicima.

Novi zakon o oporezivanju dobiti izjednačit će porezne stope koje plaćaju inozemne i domaće tvrtke. Time će se okončati dva desetljeća stara praksa koja je nudila pogodnosti stranome kapitalu.

Domaće tvrtke trenutačno plaćaju 33 posto poreza na dobit, a domaće 15 posto. No i s takvim promjenama kineski stručnjaci ističu da će njihovo tržište i dalje biti privlačno stranim ulagačima na dulji rok.

U govoru održanom u ponedjeljak pri otvaranju zasjedanja, premijer Wen Jiabao je iznio i ostale prioritete svoje vlade za 2007. godinu.

Pojačanim makroekonomskim mjerama Kina želi postići rast od 8 posto u odnosu na 10,7 posto 2006. Na taj način želi zaštititi prirodne resurse, poglavito obradivu zemlju, zatim okoliš te ostvariti bolju raspodjelu između sela i gradova, između izvoza i unutarnje potrošnje.

Nastaviti provoditi "razboritu monetarnu politiku" koja će kontrolirati kredite, smanjiti "pretjeranu likvidnost banaka" i potići fleksibilniji juan, nacionalnu valutu. Cilj je vlade proračunskim mjerama bolje rješavati goruća socijalna pitanja, poglavito na selu, a odnose se na rješavanje stambenog pitanja, na zdravstveno i socijalno osiguranje te cijene studiranja.

Wen Jiabao je najavio i jaču borbu protiv korupcije, gangrene koja nagriza kinesko društvo, a ponovio je i nezaobilazno kinesko protivljenje neovisnosti Tajvana.

Za sigurnost 3.000 zastupnika koji zasjedaju u zgradi parlamenta na Trgu Tianamen i hotele u kojima su smješteni skrbe pojačane policijske postrojbe. Disidenti i aktivisti za zaštitu ljudskih prava u kućnom su pritvoru ili u provincijama kako bi se izbjegli prosvjedi.

(Hina) xrt ysb

An unhandled error has occurred. Reload 🗙