Urednica Zbornika Vesna Kukavica vjeruje da će tekstovi koje donosi pridonijeti promjeni postojećih sterotipa o hrvatskom iseljeništvu. Zato je pozvala na suradnju sve koji tomu mogu dati prilog i, kako je rekla, političku elitu da dobrom strategijom omogući da odnosi hrvatskoga iseljeništva i matične domovine budu kvalitetniji.
Ravnateljica Katarina Fuček smatra da hrvatska javnost nije dovoljno senzibilizirana za pitanja hrvatskoga iseljeništva i ističe da je ispravljanje takvoga stanja zadaća ustanove kojoj je na čelu jer je HMI snažna spona između domovinske i iseljene Hrvatske.
S tim u vezi posebice se osvrnula na prinos koji je hrvatsko iseljeništvo dalo tijekom Domovinskoga rata s čim pak, ustvrdila je, hrvatska javnost nije dostatno upoznata.
Književnik i povjesničar Đuro Vidmarović iscrpno je predstavio svaku od osam cjelina Zbornika - Znaci vremena, Baština, Mostovi, Kroatistički obzori, Dijaspora, Duhovnost, Znanost i Nove knjige. Ocijenio je da Zbornik odlikuju esejistički i publicistički, a ponekad i znanstveni pristup.
Voditelj predstavljanja i glavni urednik časopisa "Matica" Nenad Zakarija podsjetio je da je prvi zbornik objavljen još 1955. četiri godine nakon što je osnovana Matica iseljenika.
Književnika Miru Gavrana veseli što se u Zborniku nalaze i četiri priloga koji nam omogućuju da se upoznamo s četvero vrstnih spisatelja podrijetlom iz Hrvatske. Gavran smatra kako je za našu kulturnu javnost bitno da se upoznaje s tom književnošću i zato pozdravlja afirmativan pristup Zbornika.
Komunikolog Danijel Labaš ocijenio je da je Zbornik vrlo kvalitetno štivo koje nam daje mogućnost da se, kako je rekao, "ogledamo u susjedovu ogledalu i pri tomu budemo ponosni".