Meštrović je to djelo kao motiv za kovanicu darovao Slobodnoj Državi Irskoj, a od 1965. godine se nalazi na službenom pečatu irske središnje banke.
U hrvatskom izdanju, predstavljenom danas u Zagrebu, srebrnjak je izdan u apoenu od 150 kuna, a u irskom, koje je istodobno predstavljeno u Dublinu, od 15 eura.
Prema riječima guvernera HNB-a Željka Rohatinskog, ovo je jedan od rijetkih primjera zajedničkog izdanja prigodnog novca od strane središnjih banaka dviju ili više država te prvi takav slučaj u Hrvatskoj.
Rohatinski je ukazao i na simboliku zajedničkog izdanja prigodnog novca od strane jedne članice Europske unije i Hrvatske, koja to teži postati. Put Hrvatske prema EU, istaknuo je, ne znači samo preuzeti standarde, uskladiti zakonodavstvo i izgraditi institucije, već prije svega znači osposobiti gospodarstvo da zarađuje, a ne posuđuje novac, i to znanjem, inventivnošću i organizacijom.
Dodao je kako je Irska, koja je i do sada Hrvatskoj prenosila svoja iskustva i pružala stručnu pomoć u različitim projektima, pritom odličan pokazatelj kako se to radi.
Nazivajući srebrnjake jedinstvenim numizmatičkim događajem u povijesti, član savjeta CBoI i počasni konzul Hrvatske u Irskoj Gerry Danaher je kazao kako će, među ostalim, ove kovanice ostati trajan simbol sve intenzivnijih i čvršćih veza dviju zemalja, koja se izražava i u činjenici da je Irska "entuzijastični pobornik" ulaska Hrvatske u EU.
Istaknuvši da su se polemike oko ulaska u EU, kakve se danas vode u Hrvatskoj, vođene i prilikom ulaska Irske 1972. godine, Danaher je poručio da irsko iskustvo govori da su koristi od članstva bile višestruko veće od očekivanih.
U tom smislu Irska je, prema riječima potpredsjednika hrvatske Vlade Damira Polančeca, oduvijek bila model i uzor Hrvatskoj u kojem smjeru usmjeriti gospodarstvo, kako koristiti strana ulaganja, postići otvorenost tržišta, educirati radnu snagu, reformirati javnu upravu i sl.
Poveznica za zajedničko izdanje srebrnih kovanica nađena je u radu "Djevojka s harfom", koji je Meštrović 1927. godine izradio na poticaj irskog pjesnik Williama Butlera Yeatsa kao predložak za prve kovanice Slobodne Republike Irske.
Autor naličja srebrnjaka i cjelokupnog dizajna je hrvatski kipar Damir Mataušić, a kovanice su iskovane u Hrvatskom novčarskom zavodu, i to u 3.000 komada u hrvatskom te 10.000 komada u irskom izdanju.