Istaknuo je da je u komunističkom režimu stvarana kultura koja je kanila istjerati Boga, ostavljajući čovjeku laž, kako bi mu otupjela savjest.
"Kardinal Stepinac je to prepoznao" i "branio je katoličku kulturu". "U prvi je plan stavio sve ono od čega je bila satkana ta kultura u hrvatskome narodu, a koju je totalitarni komunistički režim sustavno razarao", rekao je kardinal Bozanić. Podsjetio je kako je Stepinac 1946. upozorio jugokomunističke vlasti na više od 300 ubijenih svećenika, redovnika i redovnica na području (tadašnje) Hrvatske biskupske konferencije. Kardinal Stepinac upozoravao je i na progon Katoličke crkve - uništavanje katoličkih škola, tiskara i tiska, na oduzimanje katoličkih zavoda, onemogućavanje rada sirotištima, uništenje Caritasa i Društva sv. Jeronima, na onemogućavanje rada sjemeništima, oduzimanje crkvene imovine, otežan ili izbačen vjeronaučni rad iz škola, spriječavanje rada časnim sestrama u bolnicama, te na nasilno uvođenje civilnog braka.
Kardinal Bozanić u svojoj je propovijedi pozvao znanstvenike, kulturalne djelatnike, umjetnike, odgojne i zdravstvene krugove da ne zaborave koliko su potrebni Crkvi, te da promiču kršćansku kulturu kako bi se obnovile "prekinute niti katoličke prisutnosti u hrvatskom društvu koje su komunisti razdirali".
"Nemojte šutjeti kada se razara obitelj, i ne bojte se kada propagandisti grme da su katolici nazadni", naglasio je zagrebački nadbiskup, dodavši kako se ne treba pokolebati pred onima koji vjeru u Boga smatraju marginalnim pitanjem za djecu.
"Danas se roditeljima gotovo oduzima pravo da odlučuju o odgoju svoje djece", rekao je te podsjetio da su život i sloboda najveće dobro koje je Bog darovao čovjeku.
"Obitelj je mjesto na kojemu se rađa ljudski život, a sloboda je prostor odgoja", a "bez obitelji život djeteta bio bi prepušten proizvoljnosti pojedinca ili različitim mogućnostima tehnike", kazao je kardinal Bozanić.
Podsjetio je i da Crkva u središte svoga socijalnog nauka stavlja ljudski život.
"Obitelj je prvo mjesto prihvaćanja života i odgoja te slobode izražavanja vjerničkoga svjetonazora", rekao je kardinal Bozanić.
Naglasio je kako Crkva i kršćanstvo mogu pomoći suvremenoj Europi u susretu s drugim kulturama i religijama svijeta jer Crkva može odgovoriti na pitanja na koja ne uspijeva odgovoriti radikalni sekularizam.