UBIUDR smatra da je to "još jedna smišljena provokacija srpskih zastupnika", koji "žele izjednačiti žrtvu i agresora" te ističe "da hrvatska vlast, za razliku od srpske, pruža dovoljnu pravnu zaštitu i građanima srpske nacionalnosti".
Bilo bi dobro da se srpski zastupnici "više angažiraju oko pronalaženja nestalih Hrvata jer ako tko zna gdje su i kada toliki ljudi nestali, onda to svakako znaju Srbi koji su sudjelovali u ovome ratu na strani agresora", kaže se u priopćenju.
Srpski zastupnici, predvođeni Miloradom Pupovcem, zaboravljaju koliko je trajala srpska okupacija hrvatskih krajeva, da Hrvatska još traži oko 1100 nestalih branitelja i civila, da se neprestano otkrivaju nove masovne grobnice i da su mnogi srpski zločinci na slobodi, ili su nedostupni hrvatskom pravosuđu, kaže se u priopćenju koje je potpisao predsjednik Udruge Mladen Pavković.
Svoj zahtjev zastupnici SDSS-a iznijeli su jučer na konferenciji za novinare u Hrvatskom saboru, istaknuvši da tri zakona koja reguliraju pitanja civilnih žrtava rata ne pružaju pravnu zaštitu i građanima srpske nacionalnosti koji su stradali na područjima pod kontrolom hrvatskih vlasti, te da ne jamče učinkovit sudski postupak i pravedno obeštećenje građana koji su ostali bez članova obitelji. Ustvrdio je da je riječ o jedinoj kategoriji ratnih stradalnika kojima nije priznat status žrtve.