Osmorica članova povijesne postrojbe predvođeni zastavnikom, naoružani tradicijskim oružjem kliških boraca: kuburama, jataganima i čakanima splitskim su ulicama, praćeni mnoštvom znatiželjnika, prošli od Trga Gaje Bulata do Gospina svetišta na Dobriću.
U tom se svetištu od 1537., kad su je donijeli uskoci napuštajući Klis pred turskom opsadom, čuva slika Djevice Marije, koju su, po povijesnoj predaji u 15. stoljeću na Klis donijeli hrvatski prebjezi iz Bosne.
Održana je i svečana misa, a u sklopu programa na Voćnom trgu, Trgu braće Radića, nastupili su limena glazba "Mosor" iz Klis Kose i mješoviti pjevački zbor kliške župne crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije.
Članovi kliške kulturne udruge "Ključ" održali su etnoprogram uz videoprojekciju s motivima bogate kulturne baštine toga mjesta, a u palači Milesi otvorena je izložba "Kliški panoptikum" s izlošcima iz bogate i jedinstvene povijesno-etnografske zbirke privatnog kolekcionara Ante Meštrovića.
Petar Kružić je, podsjetili su organizatori, sve do junačke pogibije 1537., zajedno sa svojim uskocima, Klis, domovinu i kršćansku civilizaciju, nadljudski desetljećima hrabro branio od neprekidnih nasrtaja tadašnje turske vojne sile.
Povijesna postrojba "Kliški uskoci" utemeljena je potkraj 2005. kako bi se oživjela i uzdignula neobično vrijedna baština Klisa te potaknulo ispravljanje dugotrajne neopravdane i nepravedne zapostavljenosti toga jedinstvenoga nacionalog blaga.
Odore povijesne postrojbe replika su izvornih uskočkih odora, izrađenih od izvornih materijala, a sašivene su u suradnji i pod nadzorom stručnjaka splitskoga Etnografskog muzeja.
Udrugu tvore dragovoljci i invalidi Domovinskog rata, uglavnom pripadnici 4. gardijske brigade, te povjesničari, umjetnici, kolekcionari i drugi zaljubljenici u slavnu povijest toga mjesta.
Pravo da nose odore, po Statutu, imaju samo dragovoljci Domovinskog rata.