Mohorovičić je među najvećim hrvatskim znanstvenicima svih vremena, a svjetski ga geofizičari uvrštavaju među istaknute velikane seizmologije 20. stoljeća, rekao je Marijan Herak, profesor s Geofizičkog odsjeka. Istaknuo je da je Mohorovičić kao rijetko koji naš učenjak cijelu znanstvenu karijeru napravio u Hrvatskoj, a svojim je otkrićima doživio i međunarodno priznanje.
Herak smatra da je 150. obljetnica njegova rođenja dobar trenutak da se javnost bolje upozna sa životom utemeljitelja hrvatske seizmologije, meteorologije i geofizike.
Dosad je tiskan poster o Mohorovičiću, a održano je i predavanje o njemu na godišnjem skupu Američkog meteorološkog društva u SAD-u.
Kao središnji događaji najavljuju se dvodnevni skup o njemu u listopadu u Zagrebu i Opatiji te postavljanje biste ispred njegove rodne kuće u Voloskom.
Među ostalim, planira se niz predavanja i izložbi, izdat će se prigodna poštanska marka i napravit će se rodoslovno istraživanje njegove obitelji.
Andrija Mohorovičić (1857.-1936.) u početku svog znanstvenog rada bavio se meteorologijom, a 1901. je objedinio meteorološku službu u Hrvatskoj i Slavoniji.
Kasnije se isključivo posvetio seizmologiji i bio je jedan od prvih koji je shvatio važnost protupotresne gradnje. Prvi je utvrdio plohu diskontinuiteta brzina potresnih valova koja postoji na čitavoj Zemlji. Mohorovičiću u čast ta ploha nosi njegovo ime. Svjetski ugled potvrđuje i činjenica da se po njemu zove i jedan krater na Mjesecu te asteroid.