Pomoćnica ministrice pravosuđa Snježana Bagić kazala je da je 2005. manjkalo 413 zatvorskih službenika, ali da je unatoč tomu organizacijom posla u otežanim uvjetima rada broj izgreda smanjen u usporedbi s godinom dana prije.
Osnovna manjkavost sustava je veći broj zatvorenika od mogućnosti smještaja, posebno osuđenika na dugotrajne zatvorske kazne te pritvorenika, a najpopunjeniji su, od 160 do 200 posto, kaznionice u Lepoglavi, Bjelovaru, Osijeku i Varaždinu.
Najviše je zatvorenika, oko 35 posto, osuđeno za imovinska kažnjiva djela, 22 posto za kažnjiva djela protiv života i imovine, te oko 19 posto protiv vrijednosti zaštićenih međunarodnim pravom. Udio osuđenika na zatvorske kazne od jedne do tri godine je 32 posto, svaki peti osuđen je na zatvor od pet do deset godina, a osam posto od deset do 15 godina.
Mlađih od 40 godina je 63 posto, a svaki osmi zatvorenik liječio se od ovisnosti o alkoholu ili drogama.
Pomoćnica ministrice pravosuđa Bagić naglasila je da treba više ulagati u zatvorski sustav koji je, ističe, vrlo skup i dugo je godina bio zapušten. Također je potrebno više ulagati u zapošljavanje, izobrazbu, opremu i gradnju novih kaznionica, dodala je.
Izvijestila je i da je pretprošle godine 870 službenika prošlo razne oblike izobrazbe i specijalizacije, poput tretmana s ovisnicima o drogi i alkoholu, s oboljelima od PTSP-a, hepatitisa i AIDS-a, te programa prevencije samoubojstava i drugih rizičnih situacija.
U nastavku saborske sjednice o predloženu izvješću raspravljaju saborski klubovi.