Po riječima glasnogovornika Odbora Damira Franolića na današnjoj konferenciji za novinare zahtjevi za ocjenu ustavnosti prostornih planova triju županija poslani su Ustavnom sudu prije nekoliko mjeseci, a Odbor očekuje da će taj sud zaštititi Jadran od pustošenja.
U Odboru smatraju da su građevna područja, koja predviđaju županijski prostorni planovi, prevelika, da nisu u skladu s potrebama lokalnog razvoja te da služe za nepotrebnu izgradnju objekata za prodaju i "apartmanizaciju".
Po riječima člana Odbora arhitekta Brune Poropata planovi predviđaju prevelike stambene, ali i turističke zone, što uništava i obalu i gospodarstvo. Poropat je naveo da su revidiranim prostornim planovima u Hrvatskoj legalizirana građevna područja za useljenje ukupno 16 milijuna povremenih stanovnika ili "vikendaša" te ocijenio da će to "zabetonirati" i nepovratno potrošiti prostor obale i otoka.
Istaknuo je da su u županijskim prostornim planovima turističke zone naziva "T2" najčešće neopravdane veličine i kapaciteta, da se ne temelje na opravdanoj potrošnji prostora potrebna za ostvarenje prava na rad te da su u suprotnosti s državnom strategijom i programom prostornog uređenja.
Novinarima su članovi Odbora danas dali na uvid jedan od zahtjeva za ocjenu ustavnosti, odnosno zahtjev za ocjenu ustavnosti Prostornog plana Primorsko-goranske županije i izmjena i dopuna Prostornog plana općine Malinska-Dubašnica na otoku Krku.
U zahtjevu se, među ostalim, navodi da je u toj općini predviđena izgradnja ugostiteljsko-turističkih objekata s ukupno 6100 postelja te da je za neka turistička naselja predviđeno građevno područje koje je veće od maksimalno dopuštena u Uredbi o uređenju i zaštiti zaštićenog obalnog područja.