Summit, provizorno planiran za rujan, bio bi usredotočen na traženje nasljednika Protokola iz Kyota o smanjenju emisije plinova koji izazivaju učinak staklenika, a koji su povezani s groznim prognozama o valovima vrućine, poplavama, sušama i porastu razine mora.
Ovog će tjedna dosad najšira znanstvena studija o ljudskom utjecaju na klimatske promjene zaključiti da postoji 90 postotna vjerojatnoća da su ljudske aktivnosti, uglavnom izgaranje fosilnih goriva, krive za veći dio zatopljenja u posljednjih 50 godina. Studija, na kojoj je radilo 2.500 znanstvenika iz više od 130 zemalja, trebala bi biti objavljena u petak na Međuvladinom panelu o klimatskim promjenama što zasjeda u Parizu.
Stavivši klimatske promjene visoko na svoj popis prioriteta nakon preuzimanja dužnosti glavnog tajnika, Ban Ki-moon je razgovarao s dužnosnicima UN-ovog programa za okoliš (UNEP) u njihovom sjedištu u Keniji.
"Visoko na popisu prioriteta biti će posebni summit o klimatskih promjenama", rekao je Nick Nuttasl, glasnogovornik čelnika UNEP-a Achima Steinera.
U skladu s Protokolom iz Kyota, 35 industrijskih zemalja pristalo je smanjiti emisije ugljičnog dioksida za pet posto ispod razina iz 1990. u razdoblju do 2008-2012.
Sjedinjene Države su se povukle iz Protokola 2001., ali je američki predsjednik George W. Bush prošlog tjedna izjavio da su klimatske promjene "ozbiljan izazov".