Čišćenje Bosuta od prekomjerna mulja, sloj kojega je na nekim mjestima debeo i do 2,5 metara te postaje opasan za biljni i životinjski svijet u rijeci, zadnji je put obavljeno prije 20-ak godina. U prošloj godini vinkovačka Vodoprivreda očistila je oko 400 metara Bosuta na dijelu kod kanalizacijskog ispusta na Zalužju na izlazu prema Županji, a ove bi se godine radovi trebali primaknuti središtu grada.
Po riječima vinkovačkog gradonačelnika Mladena Karlića Vinkovčani su zadnjih godina prepoznali Bosut kao rijeku uz koju se mogu održavati različite aktivnosti, a takvim razmišljanjima pridonijela je i gradska uprava nedavnom izgradnjom bosutske šetnice od središta grada do izletišta Sopota u dužini oko pet kilometara te stalnim čišćenjem vodene površine od leće.
Projekte oživljavanja Bosuta gradske su vlasti, kako navodi Karlić, počele još prije šest godina, a među najvažnijima su gradnja odvodne i kanalizacijske mreže te pročišćivača otpadnih voda, izgrađena prije dvije godine.
Ove se godine planira od mulja očistiti oko 300 metara riječnog dna Bosuta, za što je osigurano milijun kuna, a čišćenje ukupno četiri kilometra Bosuta, dijela koji prolazi kroz grad, trebalo bi završiti u iduće četiri godine i stajat će oko 12 milijuna kuna.
Po Karlićevim riječima odnos Vinkovčana prema Bosutu zadnjih se godina znatno promijenio i oni su sve češće uz rijeku bilo da šeću, bave se ribolovom ili nečim drugim.
Rijeka Bosut, duga 186 kilometara, pritok Save, nastaje u Slavoniji spajanjem rječica Biđa i Breznice, a u Savu se ulijeva kod istoimena naselja u Srbiji. Na svom putu jedini grad kroz koji protječe su Vinkovci. Posebna je po neobičnoj sporosti protjecanja te vrlo blagu nagibu, pa se ponekad čini kao da uopće ne teče.