Od 2003. vlast je u u nekoliko navrata po nalogu predsjednika Paula Kagame puštala zatvorenike, nastojeći smanjiti gužve u prenatrpanim zatvorima i promicati pomirenje.
Ministar pravosuđa Tharcisse Karugarama kazao je da će nova oslobođenja zatvorenika, od kojih su mnogi stari i bolesni, početi u veljači.
U Ruandi je zatvoreno oko 63 tisuće osoba osumnjičenih za genocid, a pravosudne vlasti smatraju da bi najmanje 760 tisuća ljudi trebalo izaći pred sudove zbog svoje uloge u pokolju više od pola milijuna pripadnika manjinskog naroda Tutsija koje su poubijali ekstremisti većinskog naroda Hutua. Riječ je o 9,2 posto stanovništva zemlje koja broji 8,2 milijuna stanovnika.
Tribunal UN-a u Tanzaniji pokušava optužiti pokretače i organizatore genocida.
Ruanda ima smrtnu kaznu za zločine kao što je ubojstvo, no mnogi od osuđenih za sudjelovanje u genocidu dobili su manje kazne jer su dokazali da su bili prisiljeni na zločine.
Genocid u Ruandi počeo je nakon što se pri dolasku u glavni grad Kigali, u travnju 1994., pod nerazjašnjenim okolnostima srušio zrakoplov s predsjednikom Juvenal Habyarimanom.
Pokolj je završio nakon što su pobunjenici, predvođeni sadašnjim predsjednikom Kagameom, svrgnuli vladu ekstremnih Hutua koji su poticali i organizirali ubijanja.