FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Seminara o holokaustu nastavljen u Jasenovcu

Autor: ;atod;
JASENOVAC, 26. siječnja 2007. (Hina) - Sudionici seminara "Holokaust povijest i sjećanje" posjetili su danas Spomen-područje Jasenovac, koje je jedan od organizatora toga međunarodnog skupa što je jučer počeo u Zagrebu.
JASENOVAC, 26. siječnja 2007. (Hina) - Sudionici seminara "Holokaust povijest i sjećanje" posjetili su danas Spomen-područje Jasenovac, koje je jedan od organizatora toga međunarodnog skupa što je jučer počeo u Zagrebu.

Skup se održava u povodu 27. siječnja, Dana sjećanja na žrtve holokausta. Hrvatska je taj važni datum počela obilježavati 2003. te se na taj način pridružila onim zemljama koje odaju počast svim stradalim žrtvama holokausta i genocida.

Sudionici seminara su vrhunski stručnjaci, povjesničari, kustosi sličnih muzeja u svijetu poput onoga Anne Frank u Amsterdamu i Yad Vashema u Izraelu, židovske zaklade za pravednike iz New Yorku, Vijeća Europe, Spilbergove zaklade Shoah (SAD) te nastavnici povijesti iz 30-ak hrvatskih osnovnih i srednjih škola.

Ravnateljica Spomen-područja Jasenovac Nataša Jovičić sudionike je upoznala s koncepcijom novog stalnog postava Memorijalnog muzeja i Obrazovnog centra Spomen-područja Jasenovac, otvorenih koncem studenoga 2006.

Naglasila je da je na koncepciji radilo stotinjak stručnjaka, povjesničara i muzealaca koji rade u sličnim svjetskim muzejima poput jasenovačkog. Rekla je da su stručnjaci, radeći na koncepciji, bili duboko svjesni da jedan genocid može stvoriti drugi, da jedna mržnja stvara drugu te da su znali kako je obilježavanje takvog mjesta logora stradanja, smrti i ustaškog zločina krajnje složen i osjetljiv pothvat.

Sve je to rađeno da bi se na istinit način govorilo o strahotama iz prošlosti te iz dužnosti da se takvo zlo nikada ne ponovi, rekla je, pojasnivši kako se koncepcija postava temelji na značenju pojma spomen-područja te se stoga naglasak sa spomena zločina, o čemu su svjedočili prijašnji jasenovački postavi, danas prebacuje na spomen konkretnih žrtava zločina. Zbog toga su na samom postavu, kako je dodala, istaknuta imena žrtava, nacionalnost, godina i način pogubljenja te osobni predmeti stradalih kao i preživjelih.

Koautorica koncepcije stalnog postava i predsjednica Upravnog vijeća Spomen-područja Jasenovac Nataša Mataušić i kustosica u spomen-području Jelka Smreka sudionike su detaljno upoznale s novim stalnim postavom.

Na kraju su obišli spomenik "Cvijet" Bogdana Bogdanovića postavljen u spomen na žrtve Jasenovca, za koji je sam kipar rekao da njegov cvijet ne poziva na mržnju ni osvetu, ali da ne skriva istinu.

Seminar o holokaustu završava sutra u Zagrebu.

(Hina) xatod ymc

An unhandled error has occurred. Reload 🗙