Po završetku boravka u Moskvi, gdje je Dodik početkom tjedna predvodio izaslanstvo enitetske vlade na pregovorima s predstavnicima "Zarubežnjefta", iz ureda za odnose s javnošću Vlade RS objavljeno je kako je ugovor o prodaji dvije rafinerije i Patrola parafiran, a konačno potisivanje zakazano za 2. veljače u Banjoj Luci.
Točan sadržaj ugovora nije poznat, no ranije je najavljivano kako će ruska tvrtka "NeftegazInKor", koja je dio "Zarubežnjefta", za preuzimanje najznačajnijih potencijala naftne industrije u BiH platiti 121 milijun eura u gotovini.
Ugovor navodno obvezuje "Zarubežnjeft" i na dodatne investicije u obnovu rafinerijskih kapaciteta pa bi cijeli posao trebao vrijediti oko 970 milijuna eura.
Rafinerija u Bosanskom Brodu, koja trenutačno zapošljava oko 1500 radnika, otvorena je krajem 60-ih godina 20. stoljeća i tada je bila najmodernija na području bivše Jugoslavije. Tijekom rata u BiH teško je oštećena, a oštećenja su samo djelomice sanirana pa je rafinerija godinama poslovala s ogromnim gubicima, proizvodeći samo male količine benzina i dizel-goriva loše kvalitete.
Ruski je kupac, kao jedan od uvjeta sklapanja ugovora, tražio jamstva da će sadašnje loše gorivo iz rafinerije u Brodu moći prodavati na tržištu BiH još najmanje tri godine.
Vijeće ministara BiH nedavno je djelomice odobrilo taj zahtjev dajući suglasnost za prodaju ovakvog goriva do kraja godine.
Plan "Zarubežnjefta" je navodno da brodsku rafineriju osposobi za preradu oko 4,2 milijuna tona sirove nafte godišnje, dok bi se u Modriči proizvodilo 130 tisuća tona motornih ulja.
Nešto više od 90 crpki iz sastava banjalučkog Petrola godišnje bi mogle prodati oko dvije i pol tisuće tona prerađevina.