"Prekid očigledno nije imao nikakvih izravnih posljedica po rafinerije u tim zemljama, sve posjeduju radne zalihe dostatne za nekoliko dana. Stoga ne prijeti opasnost poremećaja u isporuci proizvoda konačnim korisnicima", ističe se u službenom priopćenju agencije.
"Potraje li poremećaj u isporuci putem naftovoda Družba nešto dulje, sve rafinerije mogu nabavljati sirovu naftu alternativnim pravcima a neke od njih već organiziraju alternative putove opskrbe kroz luke na Baltičkom moru ili cjevovodima iz drugih izvora", napominje IEA.
Članice IEA koje je pogodio spor Bjelorusije i Rusije oko nafte i plina, a riječ je o Njemačkoj, Mađarskoj i Češkoj te zemlje-kandidati za članstvo u toj agenciji Poljska i Slovačka, imaju strateške zalihe na koje se po potrebi mogu osloniti, dodaje agencija.
Rusija je optužila Bjelorusiju da krade naftu iz cjevovoda Družba, obustavivši izvoz sirove nafte zapadnom susjedu kao i isporuku tog energenta Poljskoj i Njemačkoj i zaprijetivši širim prekidima opskrbe u srednjoj Europi.
IEA je istaknula da želi brzo i jasno rješenje aktualnih poremećaja.