Natječaj HFP-a odnosi se na dionice iz portfelja Fonda te ministarstava financija i poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva, a rok za podnošenje ponuda istječe 9. ožujka u 14 sati.
U prva dva pokušaja prodaje po nominalnoj cijeni nije pronađen kupac za KIM, iako su na prvi natječaj u HFP bile pristigle tri ponude, no niti jedna nije prihvaćena.
Ovim se natječajem, kao i prošlim, od potencijalnih ponuđača očekuje zadržavanje 219 zatečenih radnika na razdoblje od dvije godina od sklapanja kupoprodajnog ugovora te postojećeg Kolektivnog ugovora do eventualnog potpisivanja novog. Ujedno, očekuje se i preuzimanje obveze imenovanja predstavnika zaposlenika u Nadzorni odbor KIM-a.
Među ostalim, od ponuđača se očekuje i zadržavanje osnovne djelatnosti KIM-a u cijelosti, a to je otkup i prerada mlijeka te distribucija i prodaja mliječnih proizvoda, kao i zadržavanje branda KIM.
U natječaju za prodaju većinskog udjela u KIM-u navodi se kako to karlovačko poduzeće ima pravo korištenja patenta svog zaposlenika, registriranog u Europskom patentnom uredu i u osam zemalja Europske unije, a riječ je o "potpuno novom proizvodu, koji omogućuje proizvodnju neograničenog broja novih tekućih mliječnih fermentiranih proizvoda, koji su rezultat do sada nespojivih fermentacija, kao što su termofilni i mezofilni procesi".
Navodi se i kako je, prema nerevidiranoj bilanci, ukupna aktiva KIM-a na kraju rujna prošle godine bila 66,12 milijuna kuna, dok su ukupne obveze društva istodobno iznosile 53,76 milijuna kuna.
Dodaje se i da je zadnja veća investicija u KIM realizirana 1990. godine, kada je instalirana opreme za pasterizaciju, te da je 2003. godine provedena financijska konsolidacija društva.
Odluku o novom natječaju za KIM Upravni odbor HFP-a donio je sredinom prosinca prošle godine, kada je objavljeni i da će oko 25 posto dionica te tvrtke, koliko ostaje u državnom portfelju, biti rezervirano za eventualnu provedbu organiziranog radničkog dioničarstva.