U tom će se laboratoriju uzgajati ljudska koža potrebna za transplantaciju i liječenje teških opeklina, za što su dosad pacijenti morali ići u inozemstvo.
Preuzimajući donaciju, voditeljica Laboratorija Mirna Tominac Trcin istaknula je kako je naručivanje kože za liječenje opeklina uzgojene u laboratorijima u inozemstvu za hrvatsko zdravstvo dugotrajnija i znatno skuplja opcija, priopćeno je iz Lenova.
Od uzorka kože pacijenta površine oko dva četvorna centimetra moguće je nakon mjesec dana uzgoja dobiti površinu od oko jednog četvornog metra.
Troškovi tretiranja opekline kožom iz inozemstva kreću se od 100.000 do 150.000 eura, a kako je to za hrvatsko zdravstvo previše, većina teško opečenih pacijenata umire.
Godišnje u Hrvatskoj barem pet do šest pacijenata treba transplantaciju kože.
Za preživljavanje pacijenata s dubokim i ekstenzivnim opeklinama, kojima je vrijeme ključni element preživljavanja, jedina je nada uzgojena koža, istaknula je Tominac Trcin.
Projekt uzgoja ljudske kože kod nas je razvijen prije nekoliko godina na Institutu Ruđer Bošković pod vodstvom dr. Milivoja Boranića. Krajem 2003. godine Laboratorij za uzgoj kože pri Institutu morao se zatvoriti zbog zastarjelosti, a 2004. godine odlučeno je da se novi, moderni laboratorij izgradi pri Klinici za traumatologiju.
Novi laboratorij opremljen je gotovo u potpunosti donacijama Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi, Grada Zagreba te nekoliko tvrtki.