Znanstvenici su pritom pronašli prve ostatke okamina iz doba prekambrija u zapadnoj Africi i stablo drveta dugo 25 metara.
To bi otkriće trebalo omogućiti da se bolje shvati klima tog razdoblja koje je prethodilo pojavi dinosaura, zaključio je istraživač koji radi u Državnom prirodoslovnom muzeju u Parizu.
Američki, nizozemski, južnoafrički i francuski paleontolozi i geolozi uz pomoć arheologa sa sveučilišta u Niameyju radili su u području Arlita i duž zapadnog ruba masiva Ajr (između Agadeza i Arlita) gdje na površinu zemlje izbijaju stijene iz doba perma, posljednjeg razdoblja paleozoika.
Znanstvenici su pronašli nove vrste životinja iz perma koje su dosad bile nepoznate, napose mesoždere koji su živjeli na kopnu i i u vodi pod nazivom Nigerpeton i Saharastega, slične krokodilima i golemim gmazovima biljojedima Moradisaurusu i Bunostegosu.
Istraživači drže da posjeduju važne nalaze zahvaljujući kojima će moći bolje razumjeti važnost Afrike u razvoju Zemlje 50 milijuna godina prije pojave dinosaura.