"Koalicijska vlada odredila si je cilj pronaći način kako bi zakon o zračnoj sigurnosti stupio na snagu i mi sada na tomu radimo", izjavio je Schaueble. Promjena Ustava bi omogućila preventivne napade na putničke zrakoplove ukoliko postoji realna mogućnost da oni budu upotrijebljeni kao oružje terorista.
Proces donošenja ovog zakona prošle je godine, zbog neusklađenosti s njemačkim Ustavom, zaustavio Ustavni sud u Karlsruheu. Nakon toga su stranke demokršćansko-socijaldemokratske vlade Angele Merkel odlučile pronaći načina kako bi ovaj sporni zakon, koji je predložen za vrijeme vladavine socijaldemokratsko-zelene vlade Gerharda Schroedera i kao reakcija na terorističke napade na SAD od 11. rujna 2001., ipak mogao stupiti na snagu.
Prema informacijama kojima raspolaže "Sueddeutsche Zeitung", stručni suradnici u ministarstvu unutarnjih poslova već užurbano rade na pripremi promjene Ustava. Tako bi umjesto dosadašnje mogućnosti obaranja zrakoplova isključivo u "slučaju obrane" Njemačke, ovaj pojam bio preinačen u "slučaj blizak slučaju obrane". Time su teroristički napadi izjednačeni s klasičnim oružanim napadom na suverenitet Njemačke.
Namjera demokršćanskog ministra unutarnjih poslova da, unatoč ustavnim zaprekama, donese sporni zakon naišla je na žestoki otpor kod oporbenih Liberala i stranke Zelenih, ali i kod koalicijskog partnera Socijaldemokratske stranke Njemačke (SPD).
"Žrtvovanje nedužnih života dolazi u obzir jedino u slučaju da se cjelokupno društvo nalazi u opasnosti", smatra unutarnjopolitički glasnogovornik SPD-a Dieter Wiefelspuetz.
Liberali iz FDP-a i Zeleni njemačkom ministru unutarnjih poslova predbacuju "nepoštivanje odluke Ustavnog suda".