S obzirom na posljednje incidente nacionalnog predznaka "i najdobronamernijima nametnulo se pitanje je li moguća potpuna normalizacija odnosa dvije nekada zaraćene države", napominje RFE. U prilogu postaje postavlja se pitanje profesoru beogradskog Filozofskog fakulteta Todoru Kuljiću koliko su se Srbija i Hrvatska zbog ovih incidenata dodatno udaljile. Kuljić za postaju ocjenjuje da ovi slučajevi ne bi trebalo biti nešto što je nemoguće prevladati no upozorava: "Ono što Europa danas poručuje, na primjer da se okrenemo povijesti kultura a da izostavimo ratove i konflikte, o tome bi trebalo voditi računa, ali to nije rješenje problema jer je čitava naša kultura prožeta tim epom. Zbog toga mislim da bi trebalo, prije svega se suočavati sa zločinima vlastitog naroda, i onda to uzajamno politički pokušati operacionalizirati. A ja stvarno ne znam kakve posljedice i na koji način će politika instrumentalizirati ovaj incident u Zagrebu. Politika je na ovim prostorima uvijek bila nepredvidljiva".
U prilogu postaje primjećuje se da su premijeri Ivo Sanader i Vojislav Koštunica za susreta u Beogradu gledali da se previše ne upliću u slučaj Gurović, te da se distanca političara osjetila i po pitanju studenata iz Beograda. Postaja povjesničarki iz SCG-a Oliveri Milosavljević postavlja pitanje može li se politika doista distancirati od ovakvih incidenata i time stvoriti uvjete da oni ne utječu na normalizaciju odnosa dvije države.
"Politika bi se mogla držati sa strane kada bi ta politika bila drugačija od one koju mi ovdje upravo imamo. A mi ovdje imamo politiku koja ne smatra da ima bilo čega nenormalnog u tome da se sa slikama Draže Mihailovića šeta po Zagrebu i utoliko se politika od toga ne može ograditi. A kod nas ne da se ne ograđuje već se upravo ta vrsta ponašanja odobrava. Naravno da bi se neka druga vrsta politike mogla uzdići iznad toga, ali mi je, nažalost, u ovom trenutku ovdje nemamo. Ja nisam čula nijednog značajnijeg državnog dužnosnika koji je imao konkretniji stav po ovom pitanju. Uglavnom su to bila minimaliziranja mladalačkog ponašanja ili u nešto u tom smislu, što je jednostavno neadekvatno ako znamo kako je izgledala situacija u odnosima između dvije države krajem 80-tih godina", ocijenila je beogradska povjesničarka u izjavi za postaju.
Postaja, među ostalim, navodi i ocjenu direktora plivačkog kluba Partizan Petra Popovića da je incident u kojem je u Zagrebu zapaljen kombi njegovog kluba, po njemu, "plod klasičnog nacionalizma" te da nema "nikakve veze sa navijanjem".