"SEEMO poziva hrvatsku Vladu i Sabor da objave sve detalje, uvažavajući privatni život novinarke, i spriječe takvo postupanje u budućnosti", stoji u priopćenju udruge koja okuplja urednike, izdavače i vodeće novinare s područja jugoistočne Europe.
U predstavci koju je 15. listopada uputila Vijeću za civilni nadzor sigurnosnih službi, slobodna novinarka Helena Puljiz navodi da ju je POA početkom prošlog mjeseca gotovo pet sati ispitivala o jednom bivšem suradniku Predsjednika Republike i njezinom novinarskom radu.
Tvrdi da je tijekom ispitivanja izložena pokušaju ucjene, potkupljivanju, ispitivanju o najintimnijim pojedinostima iz privatnog života, te da joj je ponuđena suradnja s tom tajnom službom.
SEEMO navodi da ima saznanja o sličnim pritiscima policije i sigurnosnih službi na još hrvatskih novinara u nedavnoj prošlosti.
Ističe da se, po njihovim informacijama, položaj slobodnih novinara pogoršava i postojećim Zakonom o radu, poreznim zakonima i Zakonom o zaštiti intelektualnog vlasništva.
"Vlada odbija promijeniti zakone koji se tiču slobode i financijske neovisnosti slobodnih novinara u skladu s Poveljom slobodnih novinara i zahtjevima Hrvatskog novinarskog društva", stoji u priopćenju.
SEEMO stoga poziva Vladu da uskladi te zakone po međunarodnim standardima, ističući da su neovisnost medija i sloboda novinara ključni za demokratski razvoj svakog društva.