Vijeća za civilni nadzor sigurnosnih službi o tom slučaju.
No, Vijeće nije moglo sa sigurnošću utvrditi, je li tijekom saslušanja POA prekršila prava novinarke pa će nadzor provesti treća institucija - Ured Vijeća za nacionalnu sigurnost, zaključak je sa sjednice Odbora.
Vijeće za nacionalnu sigurnost čine predsjednici Republike i Vlade, ministri pravosuđa, obrane, unutarnjih i vanjskih poslova, član Vlade zadužen za nacionalnu sigurnost i načelnik Glavnog stožera, a Ured Vijeća je njegovo operativno tijelo s utvrđenim zadaćama.
Predsjednik Vijeća za civilni nadzor sigurnosnih službi Vlatko Cvrtila izjavio je da provedenim nadzorom POA-e i obavljenih razgovora s novinarkom, Vijeće nije bilo u mogućnosti izvan svake sumnje potvrditi niti odbaciti njene tvrdnje, niti potvrditi ili odbaciti izjave djelatnika POA-e koji su obavili obavijesni razgovor s njom, a koje se razlikuju dijelom u sadržaju, dok se potpuno razlikuju u načinu vođenja obavijesnog razgovora".
To je izjavio na zajedničkoj konferenciji za novinare s predsjednikom Odbora za unutarnju politiku Ivanom Jarnjakom nakon sjednice Odbora.
Cvrtila je dodao da je Vijeće utvrdilo da je POA kontakt s novinarkom obavila na zakonit način, ali nije uspjelo utvrditi je su li tijekom razgovora prekršena lnjena judska prava, odnosno, jesu li ju, kako tvrdi, agenti ucjenjivali.
Izvijestio je i da je na pitanje postoji li tonski zapis razgovora, POA odgovorila niječno, te da je Vijeće utvrdilo da POA nije pratila i prisluškivala Puljiz, u što je novinarka izrazila sumnju u svojoj predstavci.
Vijeće nije nedvojbeno utvrdilo, ni postoje li valjani razlozi zbog kojih je POA razgovarala s Puljiz, pa će i taj posao morati odraditi Vijeće za nacionalnu sigurnost.
Utvrđeno je, pak, da Puljiz nije bila upoznata s činjenicom da ima zakonsko pravo odbiti razgovor s agentima.
Slučaj Puljiz još je jednom podijelio saborsku oporbu.
Naime, četiri oporbena člana Odbora - Šime Lučin (SDP), Ante Markov (HSS), Pero Kovačević (HSP) i Srećko Ferenčak (HNS) glasovali su protiv zaključaka koje je predložilo Vijeće i zatražili da se Helenu Puljiz, ali i agente POA-e koji su je ispitivali, podvrgne poligrafu.
Protiv tog prijedloga glasovao i IDS-ovac Damir Kajin, a suzdržan je bio nezavisni Mirko Filipović.
Konačan zaključak o slučaju, smatraju oporbenjaci, trebalo bi donijeti na proširenoj sjednici Odbora, uz nazočnost svih koji su sudjelovali u njemu, te ministra unutarnjih poslova i glavnog državnog odvjetnika, no taj je prijedlog većina odbila.