Tečaj dolara spustio se protekloga tjedna na rekordno niskih 1,3329 dolara za euro, iako se do kraj tjedna blago oporavio, tako da je poslovanje završio na 1,3294 dolara za euro. Potonuo je i na četiri i pol godišnju najnižu razinu prema jenu, tj. 102,6 jena, oslabivši oko osam posto od kraja rujna. Britanska funta, pak, dosegnula je 1,904 dolara, najvišu razinu od veljače i samo cent manju od najviše razine u zadnjih 12 godina, no kraj tjedna dočekala je na 1,8948 dolara. Tečaj američke valute prema funti posebno je na udaru zbog izjava glavnog ekonomista Bank of England Charlesa Beana da bi dolar mogao nastaviti kliziti.
"Ušli smo u novu fazu deprecijacije dolara - ona je postala oruđe u rukama zakonodavaca. Taj potez vrlo je značajan događaj. Dok zakonodavci istinski ne počnu protestirati, što bi moglo zaustaviti taj trend?", pita se Jim McCormick, čelnik istraživanja pri Lehman Brothersu.
Neki ulagači ubrzali su svoje prodaje dolara nakon vijesti da bi Rusija mogla razmotriti visinu udjela eura u svojim deviznim rezervama, te da je kineska središnja banka već započela prodaju dolarske imovine. Preostali kao signal za prodaju dolara koriste visoke cijene nafte. Iznad svega, iza njegovih prodaja stoje naznake da zakonodavci u svijetu nisu spremni na intervencije kako bi spriječili daljnji pad tečaja američke valute, a tržišta i dalje brine manjak u američkoj platnoj bilanci. "Tržište nemilosrdno melje dolar. Nitko se ne želi kladiti protiv tog smjera", ocijenio je raspoloženje na tržištu Lee Feridge, valutni strateg pri Rabobanku.
U međuvremenu, iz Azije i eurozone dopiru pritužbe na aprecijaciju njihovih valuta, što šteti konkurentnosti njihova izvoza. Iz japanskog ministarstva financija kazali su da je tečaj dolara izašao izvan ekonomskih temeljnih odnosa, što su riječi iza kojih su u prošlosti slijedile devizne intervencije. Južnokorejska vlada zatražila je od kompanija da ograniče prodaje dolara. "Financijska tržišta u Aziji počinju anticipirati neke utjecaje na realno gospodarstvo od aprecijacije valute i to bi moglo potaknuti intervenciju", izjavio je Steven Pearson, valutni strateg pri Halifax Royal bank of Scotland. Njemački kancelar Gerhard Schroeder izjavio je da je zabrinut da će snažna aprecijacija eura pogoditi njemački ključni sektor gospodarstva - izvoz. Član upravnog vijeća Europske središnje banke Jaime Caruana, pak, ocijenio je da takav razvoj događaja na valutnim tržištima utječe na eksternu potražnju.
Ipak, upozorenja japanskih monetarnih vlasti nisu mnogo postigla na zaustavljanju klizanja dolara, koji je započeo ubrzavati nakon što je krajem prošloga tjedna predsjednik američke središnje banke Alan Greenspan kazao da su američki manjkovi neodrživi te da bi apetit ulagača za američkom imovinom mogao pasti.
Dolar pritišću prema jenu i špekulacije da bi Kina mogla odlučiti revaluirati juan u idućih nekoliko dana. Priče o tome ojačale su u četvrtak, pa je premija na fiksirani tečaj juana prema dolaru na najvišoj razini u proteklih više od godinu dana.
Nove najniže rekorde američka valuta zabilježila je i prema ostalim važnijim svjetskim valutama, i to novu najnižu u zadnjih devet godina prema švicarskom franku, tako da stoji 1,1388 franaka; zatim 16-godišnju najnižu prema novozelandskom dolaru te devetogodišnju najnižu prema košarici najvažnijih svjetskih valuta. "U idućih nekoliko mjeseci teško je predvidjeti bilo kakvu stabilizaciju tečaja dolara, kad ni sa sastanka G20 nisu poručili ništa", izjavio je Hans-Guenter Redeker, glavni valutni strateg pri BNP Paribasu.