Po podacima Državnog zavoda za statistiku, od ukupnog broja noćenja u kućama i stanovima za odmor 59 posto noćenja su ostvarile osobe za koje se boravišna pristojba plaća paušalno, dok su ostala noćenja osoba za koje se boravišna pristojba plaća po noćenju.
Prosječan broj noćenja po dolasku je 13 noćenja, pri čemu su domaći turisti u tim kućama prosječno boravili 21 dan, a strani 7 dana.
U ukupnom broju ovoljetnih noćenja u kućama i stanovima za odmor domaći su turisti sudjelovali sa 68 posto, ostvarivši 2,09 milijuna registriranih noćenja ili 1 posto više nego u ljetu 2003. Ukupno je u te objekte ovoga ljeta registrirano došlo nešto malo više od 100 tisuća domaćih turista ili 13 posto više.
Stranih je turista bilo 135,5 tisuća ili čak 66 posto više, a ostvarili su 32 posto ukupnih noćenja ili 977,9 tisuća, što je porast od 50 posto.
Najviše stranih noćenja tijekom ovoga ljeta u kućama i stanovima za odmor u Hrvatskoj su ostvarili turisti iz Slovenije, 387,8 tisuća ili 63 posto više nego lani. Slijede turisti iz Njemačke koji sa 161,3 tisuća noćenja bilježe porast od 58 posto u odnosu na ljeto 2003., a veliki porast od 64 posto u tim su objektima zabilježili i Talijani sa 91,6 tisuća noćenja. Porast noćenja od 78 posto bilježe i Austrijanci, dok su turisti iz Bosne i Hercegovine ovoga ljeta u tim kućama ostvarili 13 posto manje noćenja.
Navedeni podaci Državnog zavoda za statistiku odnose se na objekte nekomercijalnog tipa, koji nisu namijenjeni iznajmljivanju gostima nego ih koriste turisti-vlasnici kuća i stanova za odmor, članovi njihovih obitelji, rodbina ili prijatelji.