Skup, kojem na početku obratio hrvatski predsjednik Stjepan Mesić, okupio je više od 500 sudionika koji će uz, ostalo raspravljati, o promjenama koje su se na ekonomskom i političkom planu u zemljama regije dogodile između dvije konferencije.
Uvodno je sudionike pozdravio član Gornjeg doma Britanskog parlamenta lord Norman Lamont naglasivši kako se u zemljama regije događaju pozitivne promjene kao što su razvoj demokracije, reforme u nacionalnim ekonomijama, a izuzetno su se poboljšali međususjedski odnosi.
Obraćajući se okupljenima predsjednik Mesić podsjetio je kako hrvatski proces europskog integriranja bio vrlo dinamičan te kako se Hrvatska zalaže za "načelo regate" u procesu pridruživanja EU, odnosno da svaka zemlja postane članicom EU kad ispuni uvjete za članstvo neovisno o spremnosti drugih kandidata.
"U okviru procesa približavanja EU Hrvatska mora odrediti ključne razvojne ciljeve koje želimo sačuvati kao vlastite nacionalne interese u ujedinjenoj Europi", naglasio je predsjednik Mesić. Dodao je kako je to vrlo važno kako bi se osigurala podrška hrvatskih građana za europske integracijske procese, ali i za zaštitu vlastitih interesa u ujedinjenoj Europi.
Predsjednik Mesić kazao je kako ulagačka klima u Hrvatskoj može ocijeniti relativno povoljnom te kako politika niske inflacije i ograničavanje javne potrošnje osiguravaju stabilne uvjete poslovanja za inozemne investitore.
Po završetku otvaranja konferencije predsjednik Mesić sastao se sa predsjednikom Srbije Borisom Tadićem. U zajedničkoj izjavi za novinare istaknuli su kako obje zemlje imaju za cilj pridruživanje EU te kako će i jedna i druga strana poduprijeti projekte od zajedničkog interesa.
(Hina) xhš yds