Povjerenstvo bi, drže u HDZ-u, utvrdilo tko su stvarni vlasnici Brodogradilišta kojemu su odobreni zajmovi i državna jamstva, razloge zbog kojih su izdavana državna jamstva njegovim vjerovnicima, vrijednost i narav jamstava koje je "Lenac" davao za osiguranje zajmova, posebice zaloge na pomorskom dobru i t.d.
U pisanu prijedlogu navode da bi Povjerenstvo bilo obvezno utvrditi i sve činjenice o načinu trošenja dobivenih zajmova, mogućem odljevu novca u inozemstvo i uzrocima koji su "Viktor Lenac" doveli u stečaj.
Rasvjetljivanje svih nepoznanica u "slučaju Lenac" za HDZ je neupitan javni interes.
U prilog tomu navode da je davanje državnih jamstava "Lencu" za zajmove potrebne njegovim privatnim vlasnicima odobravala Vlada na zahtjev "primarnog vlasnika Damira Vrhovnika", direktora "Lenca", kojemu su "prijateljske i partijske veze" s bivšim premijerom Ivicom Račanom, potpredsjednikom Vlade Slavkom Linićem i ministrom financija Matom Crkvencom omogućile dobivanje zajmova od banaka, kojima su izdana državna jamstva za odobrene zajmove.
U HDZ-u spominju HBOR, Raiffaisenbank Austria i Privrednu banku Zagreb kojima je "Lenac" kako bi osigurao zajmove, založio nekretnine i objekte u pomorskom dobru u brodogradilišnoj luci Martinšćici.
Protivno izričitoj zakonskoj odredbi da se na pomorskom dobru ne može stjecati ni vlasništvo ni druga stvarna prava, to se u slučaju "Lenca" ipak dogodilo provedenom privatizacijom brodogradilišta, ističu u HDZ-u. Drže da je utvrđivanje svih okolnosti u kojima je privatizacija obavljena nesumnjiv javni interes.