U uvodu knjige autor napominje kako je nastojao sagledati socijalni, kulturni i politički kontekst razvoja kršćanstva.
Knjiga Povijest kršćanstva (212 str.) podijeljena je u trideset i pet poglavlja, a na početku svakoga poglavlja autor donosi kratki sažetak pitanja koja obrađuje.
Orlandis u svojoj knjizi "Povijesti kršćanstva" obrađuje početke kršćanstva, odnose sinagoge i opće crkve, poganskoga carstva i kršćanstva, život prve crkve, prvu kršćansku literaturu, Crkvu u kršćanskom Rimskom Carstvu, pokrštavanje društva, definiciju dogmi kršćanske vjere, crkvene oce, odnose kršćanstva i barbarskih naroda, asketski život i redovništvo, kršćanstvo u feudalnoj Europi, rađanje istočnoga raskola, papinsku i carsku vlast u srednjem vijeku, procvat kršćanstva, strukturu kršćanskoga društva, srednjovjekovna krivovjerja, krizu kršćanstva, zapadni raskol i koncilijarizam, prijelaz iz srednjega u novi vijek, Luthera i luteranstvo u Njemačkoj, protestantsku reformu u Europi, katoličku obnovu, vjerske ratove i konačni rascijep u kršćanstvu, veliko francusko stoljeće, monarhizam nasuprot papinstvu, protukršćansko prosvjetiteljstvo, vrijeme od revolucije do restauracije, odnose katolicizma i liberalizma, razdoblje Pija IX., kršćane pred novom društvenom zbiljom, svetoga Pija X. i krizu uzrokovanu modernizmom, razdoblje totalitarizma, religiozno-političke posljedice Drugoga svjetskoga rata i suvremeno kršćanstvo.
Na kraju knjige autor je uredio kronološku tablicu i kazalo imena.
Knjiga "Povijest kršćanstva" objavljena je na španjolskom jeziku 2000. u Madridu, a na hrvatski jezik preveo ju je Željko Matas.
Jose Orlandis poznati je španjolski povjesničar. Bavi se proučavanjem crkvene povijesti. Objavio je i knjigu o Katoličkoj crkvi u drugoj polovici 20. stoljeća "Olujna vremena".