U knjizi su sjedinjeni tematski i kronološki tekstovi o hrvatskoj kinematografiji, objavljeni zadnjih petnaest godina uglavnom u najuglednijem svjetskom filmskom godišnjaku "Variety International Film Guidea" te "Vijencu", dvotjednim novinama Matice hrvatske.
Knjiga (227 str.) podijeljena je u šest cjelina - Izazovi početaka, Variety, Pula film festival, Kritike, Komentari i Dani hrvatskoga filma. Dan je popis nagrada Pulskoga filmskog festivala od 1991. do 2003. i Dana hrvatskog filma te Index filmova.
Kurelec smatra kako naši filmovi nastaju kao zasebni slučajevi bez pripadne im okoline - kinematografije. U većini manjih europskih zemalja u kojima filmovi ovise o državnoj potpori, organizacije, filmski instituti ili centri brinu se za sve što je povezano s filmom i što se naziva kinematografijom. Osim Filmskog centra ili Hrvatskoga filmskoga ljetopisa, kako primjećuje, toga u nas nema niti je izgledno da će ga uskoro biti. Nepostojanje kinematografije, kako ističe u predgovoru, činilo mu se u tijeku zadnjih deset godina najvećim razlogom za pisanje o hrvatskom filmu.
U uvodnom tekstu "Kako pomoći hrvatskom filmu?" recenzent Dario Marković napominje kako je ta zbirka tekstova "vrlo bitan prinos razumijevanju hrvatske kinematografije, razumijevanju njezinih temeljnih problema". Preko recenzija pojedinih filmova, analitičke osvrte, čitatelj će barem moći naslutiti naznake njihova rješenja, dodaje Marković.
Tomislav Kurelec (1942.) desetljećima piše u listovima, tjednicima i časopisima o hrvatskoj kinematografiji, a režirao je televizijske emisije i nekoliko kraćih filmova.
(Hina) xmc ymc