FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

STUDIJA: SREDIŠNJOJ AFRICI PRIJETE SUKOBI VELIKIH RAZMJERA

Autor: ;rtom;
NAIROBI, 24. kolovoza 2004. (Hina/dpa) - Stvarana opasnost od novihsukoba velikih razmjera prijeti središnjoj Africi i na međunarodnoj jezajednici da brzo djeluje kako bi ojačala mirovni proces uDemokratskoj Republici Kongo (DRK), upozorila je u utorak Međunarodnakrizna skupina (ICG).
NAIROBI, 24. kolovoza 2004. (Hina/dpa) - Stvarana opasnost od novih sukoba velikih razmjera prijeti središnjoj Africi i na međunarodnoj je zajednici da brzo djeluje kako bi ojačala mirovni proces u Demokratskoj Republici Kongo (DRK), upozorila je u utorak Međunarodna krizna skupina (ICG).

Upozorenje ICG-a objavljeno je dan nakon što je bivši pobunjenički vođa Asaria Ruberwa odstupio s dužnosti jednoga od četvorice potpredsjednika u prijelaznoj vladi DRK-a.

Njegova je ostavka prvo povlačenje neke od strana iz prijelazne vlade od njezina formiranja u srpnju 2003.

Ruberwa, čelnik Skupa za kongoansku demokraciju, stranku plemena Tutsi, ostavku je podnio nakon pokolja 160 Tutsija izbjeglih iz Konga

Premda je odgovornost za pokolj počinjen 13. kolovoza preuzela pobunjenička skupina FNL iz Burundija, u kojoj su pripadnici plemena Hutu, Ruberwa je kongoansku vojsku optužio za umiješanost u pokolj.

Nakon zločina u kojemu su stradali muškarci, žene i djeca (sasječeni mačetama, spaljeni) i Ruanda i Burundi zaprijetili su ulaskom u područje DR Konga gdje bi obračunali s ekstremnim milicijama Hutua ako kongonaska vlada ne obustavi njihova djelovanja.

Gareth Evans, čelnik ICG-a pojasnio je da od osnutka prijelazne kongonaske vlade, međunarodna zajednica nije "osigurala adekvatnu političku ili vojnu potporu naporima za postizanje mira i sigurnosti u Kongu".

No Evans je kritizirao i kongoansku vladu.

"Do danas, prijelazna vlada nije pokazala ni najmanje volje ili sposobnosti odgovoriti na velike političke izazove, čime je sprečavala postizanje mira, stabilnosti i demokracije u zemlji".

Sve dok razne naoružane skupine nastavljaju prijetiti stabilnosti u zemlji, susjedi DRK-a stanje u toj zemlji shvaćaju kao prijetnju vlastitim interesima. Stoga su sklone poduzeti mjere koje bi mogle dodatno destabilizirati ionako krhku prijelaznu vladu.

Sukobi u tri zemlje središnje Afrike - Ruandi, Burundiju i DR Kongu - tijesno su povezani.

Naoružane ekstremne skupine Hutua, smještene u istočnom dijelu DRK-a, ratuju ondje protiv vojski Ruande i Burundija, u kojima dominiraju pripadnici Tutsija.

Ruanda i Burndi slale su u DRK svoje vojske dvaput u obračun s ekstremnim Hutuima. Druga po redu takva invazija, 1998. godine, pokrenula je petogodišnji rat u koji su se uključile i druge afričke zemlje. Rezultat je bio takozvani Afrički svjetski rat.

Sadašnja prijelazna vlada DR Konga uspostavljena je kako bi se obustavio taj sukob, u kojemu je izravno i neizravno ubijeno tri milijuna ljudi.

(Hina) xrt ydgk

An unhandled error has occurred. Reload 🗙