FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

BLAŠKIĆ: OPRAŠTAM ONIMA KOJI SU SKRIVALI DOKUMENTE POTREBNE ZA OBRANU

Autor: ;mtau;
ZAGREB, 2. kolovoza 2004. (Hina) - Umirovljeni general TihomirBlaškić, koji je u ponedjeljak iz Den Haaga doputovao u Zagreb,poručio je onima koji su skrivali dokumente potrebne za njegovu obranuda im sve oprašta, ali nije želio govoriti o njihovim imenima.
ZAGREB, 2. kolovoza 2004. (Hina) - Umirovljeni general Tihomir Blaškić, koji je u ponedjeljak iz Den Haaga doputovao u Zagreb, poručio je onima koji su skrivali dokumente potrebne za njegovu obranu da im sve oprašta, ali nije želio govoriti o njihovim imenima.

"Ja im sve opraštam...Snaga opraštanja daleko je moćnija od bilo kakvih ograda ili zidova", rekao je Blaškić u intervjuu za emisiju HTV-a Meridijan 16. Zahvalio je "svima onima koji su omogućili da oslobađajući dokazi ipak budu dostupni", prije svega vladi RH, Uredu predsjednika RH i vladi Federacije BiH koji su dostavili te dokumente. "Ja sam presretan da je na kraju pravda pobijedila".

Blaškić se u ponedjeljak redovnom linijom Croatia Airlinesa vratio u Zagreb nakon što mu je prošloga četvrtka Žalbeno vijeće Međunarodnog kaznenog suda (ICTY) pravomoćnom presudom smanjilo kaznu s 45 na 9 godina zatvora, a predsjednik Suda Theodor Meron odobrio raniji izlazak na slobodu nakon što je u pritvoru proveo osam godina i četiri mjeseca.

Upitan ima li kakvu poruku za generala Antu Gotovinu kojega traži Haški sud, Blaškić je rekao da odlazak u Den Haag "nije turističko putovanje" i da "svaki onaj koji se odluči za takav korak treba tu odluku donijeti sam i biti spreman da se suoči s teškoćama koje se nalaze na haškom putu". Međutim, naglasio je da mu nije žao ni jedne godine provedene u Den Haagu nakon što je čuo odredbu Žalbenog vijeća da nije kriv za zločine, prije svega u Ahmićima.

Na temelju novih dokaza obrane, Blaškića je u četvrtak Žalbeno vijeće ICTY-ja oslobodilo odgovornosti za najteže zločine, nakon što ga je prvostupanjsko vijeće 3. ožujka 2000., proglasilo krivim i osudilo na 45 godina zatvora za ratne zločine počinjene u Lašvanskoj dolini od 1992. do 1994., od kojih je najteži pokolj muslimana u selu Ahmići. Blaškić je stoga proglašen krivim samo za nehumano postupanje prema zatvorenicima.

Što se tiče te presude, Blaškić je rekao da je za nehumani postupak odgovoran, ali da to nije zapovijedio.

"Naravno da sam bio dužan spriječiti svako nehumano postupanje", rekao je Blaškić, ali je naglasio da u ratnom vihoru nije bilo moguće sve kontrolirati. Izrazio je nadu, najavivši svoju namjeru da posjeti Ahmiće, da će odgovorni za taj zločin doći pred lice pravde.

Upitan kako komentira činjenicu da niti jedan predstavnik vlasti nije bio na njegovom dočeku u zagrebačkoj zračnoj luci Pleso, Blaškić je kazao da o tome nije puno razmišljao, te je zahvalio hrvatskoj vladi na materijalno-financijskoj pomoći bez koje bi, kako je rekao, i dalje vjerojatno bio u Den Haagu.

(Hina) xmaš ymaš

An unhandled error has occurred. Reload 🗙