Ministarstvo trgovine izvijestilo je da je američki bruto domaći proizvod, mjerilo domaće prizvodnje i usluga, raslo po godišnjoj stopi od 3 posto u razdoblju travanj-lipanj, što je daleko manje od 4,5 rasta postignutog u prvoj četvrtini godine i znatno ispod predviđanja ekonomista od 3,7 posto.
Najvažniji razlog usporavanja je slab rast potrošnje od samo 1 posto do čega su dovele više cijene energije koje umanjuju kupovnu moć potrošača.
Ekonomisti, međutim, predviđaju da će se s neminovnim usporavanjem rasta cijena nafte osloboditi veći dio prihoda kućanstava za trošenje i time potaknuti gospodarstvo.
Usporavanje je zadalo udarac naporima predsjednika Georgea W. Busha da solidan rast ekonomije prikaže kao rezultat svoje ekonomske politike, ali i prigodu kampanji njegova izazivača Johna Kerryja da ponovno ukaže na ono što naziva propalom Bushovom politikom.
Ministar financija John Snow, međutim, kazao je da kombinirani rast u prvoj i drugoj četvrtini godine govori o porastu od 3,75 posto što ocjenjuje kao snažan i ustrajan rast.
Bijela kuća je priopćila da bi američko gospodarstvo ove godine trebalo rasti 4,7 posto.
Drugu nevolju za predsjednika Busha donijelo je u petak izvješće Bijele kuće da će proračunski manjak u ovoj godini dosegnuti rekordnih 445 milijardi dolara. Ta brojka je veća od manjka u 2003. od 374 milijarde dolara, ali manja od 521 milijarde dolara koliko je Bijela kuća predviđala u veljači ove godine.
Bijela kuća je naglasila kako umjereniji manjak nego što je predviđan pokazuje da Bushova politika smanjivanja poreza daje rezultate i potiče ekonomiju koja opet sa svoje strane donosi više poreza i smanjuje manjak.
Američki demokrati, međutim, iskoristili su deficit da optužu Busha za proračunsku neodgovornost.