FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

NASTAVAK PADA DOLARA PREMA EURU

Autor: ;vmom;
ZAGREB, 18. srpnja 2004. (Hina) - Lošiji od očekivanja pokazatelji iznajvećeg svjetskog gospodarstva, koji su ojačali očekivanja postupnograsta američkih kamatnih stopa, kao i uznemirenost ulagača skokomcijena nafte preko 41 dolara, srušili su dolar na najniže razine premaeuru od početka ožujka.
ZAGREB, 18. srpnja 2004. (Hina) - Lošiji od očekivanja pokazatelji iz najvećeg svjetskog gospodarstva, koji su ojačali očekivanja postupnog rasta američkih kamatnih stopa, kao i uznemirenost ulagača skokom cijena nafte preko 41 dolara, srušili su dolar na najniže razine prema euru od početka ožujka.

Dolar je u takvim okolnostima krajem tjedna iznosio 1,2452 dolara za euro, oslabivši oko 0,34 posto u odnosu na tjedan ranije. Nakratko je prema jedinstvenoj valuti zabilježio i najnižu razinu od početka ožujka - 1,2460 dolara za euro. No, prema jenu je ojačao na tjednoj razini za oko 0,43 posto, dosegnuvši 108,65 jena.

Tržišta su u tjednu bogatom gospodarskim izvješćima pokušala dobiti nove smjernice glede brzine podizanja kamatnih stopa u SAD-u, što utječe na privlačnost američke valute za ulaganja. No, najnoviji niz podataka nije puno pomogao ohrabriti ulagače. Jedno izvješće pokazalo je, naime, da je povjerenje potrošača u lipnju bilo slabije nego se očekivalo, a drugo pak da je usporio rast potrošačkih cijena u istome mjesecu, potaknuvši zabrinutosti glede usporavanja rasta gospodarstva.

To je izazvalo pad dolara u odnosu na euro, budući je slabljenje inflacije u SAD-u ojačalo stajališta da će američka središnja banka Fed poštovati obećanje da će umjereno podizati kamatne stope.

"Mislim da je za ostatak godine gotovo sigurno da će one rasti za po četvrtinu postotnog boda", kazao je Ron Simpson iz Action Economics LLC.

Inflacija se tako našla u središtu pažnje budući globalni gospodarski oporavak i visoke cijene nafte, koje su na američkom tržištu premašile 41 dolar po barelu te se tako približile rekordnim razinama u zadnjih 21 godinu zabilježenim početkom lipnja, prijete izazivanjem rasta cijena na malo u većem dijelu industrijaliziranog svijeta.

No, s obzirom da su najnoviji podaci iz Europe i Sjedinjenih Država slabašni, to je dalo poticaja očekivanjima postupnog podizanja američkih kamatnih stopa i manjih šansi ikakvih povećanja u Europi. Uz usporavanje rasta potrošačkih cijena u SAD-u, i najnoviji je podatak Eurostata pokazao da je godišnja stopa inflacije u lipnju u eurozoni blago smanjena na 2,4 posto, nakon 2,5 posto u mjesecu ranije.

"Gledano s tehničkog stajališta, sa stajališta raspoloženja tržišnih sudionika, potom sa stajališta kamatnih stopa, dolar će nastaviti slabiti sve dok ne dođe do neke temeljne promjene zbog koje će se ulagači predomisliti", kazao je Graham Leighton u banci Societe Generale u New Yorku.

Jen je, s druge strane, izbrisao dobitke bilježene početkom tjedna nakon što su ga pogodile loše vijesti iz američkog tehnološkog sektora, a posebice od njegova predvodnika Intela, koje su izazvale snažan pad cijena dionica i na japanskom tržištu. "Vijesti o dobitima kompanija imaju veći utjecaj na japansko tržište dionica pa time i na japansku valutu nego na dolar", ukratko je ocijenio Kamal Sharma, valutni strateg u Dresdner Kleinwort Wassersteinu.

Jen je u takvim okolnostima u prošlome tjednu oslabio i prema euru, za nekih 0,76 posto, na 135,35 jena za euro.

(Hina) xvmo yvmo

An unhandled error has occurred. Reload 🗙