Barel nafte marke Brent na londonskom tržištu dosegnuo je do podneva 39,9 dolara, najviše od Zaljevskoga rasta. Na američkom tržištu cijena nafte dosegnula je 43,34 dolara za barel, najviše u 21-godišnjoj povijesti te njujorške robne burze.
Cijena nafte prvi puta ovoga tjedna dosegnula je najvišu razinu u proteklih 21 godinu u srijedu, kada je ruski naftni div Jukos objavio da se suočen sa zabranom prodaje nafte jer porezne vlasti žele naplatiti 3,4 milijarde dolara njegova duga iz 2000. Nešto su se spustile dan kasnije po objavi ruskog ministarstva pravosuđa da se Jukosu omogućio nastavak prodaje, no tržište je ostalo nervozno u pogledu sudbine te kompanije.
"U vezi Jukosa postoji osjećaj da se odgađa neizbježno. Jukosovi financijski problemi u nadolazećim će se tjednima pogoršati, a tržište je vrlo nervozno pri pomisli da bi moglo ostati bez 1,7 milijuna barela dnevno u nekom razdoblju", izjavio je Steve Turner, naftni analitičar iz Commerzbank Securitiesu.
Trgovci su zabrinuti i u pogledu ubrzavanja naftnih isporuka Iraka nakon nekoliko prekida izvoza ovoga ljeta. "Problemi u Iraku uvijek mogu isplivati. Teško se možemo nadati promjeni situacije tamo", dodao je Turner.
Čak su i kratkotrajni nestanci struje u vodećim proizvođačima Norveškoj i Nigeriji ojačali cijene nafte, kako se trgovci boje da OPEC nije u mogućnosti nadoknaditi bilo kakve poremećaje isporuka kako potražnja raste po najbržoj stopi u zadnja dva desetljeća.