Ta je vijest pojačala zabrinutost oko nedovoljnog viška proizvodnog kapaciteta u međunarodnom naftnom sustavu, budući članice OPEC-a već proizvode najviše u zadnjih 25 godina kako bi podmirile snažnu globalnu potražnju.
Na njujorškom tržištu barel nafte s rokom isporuke u rujnu stoji 42,08 dolara, 24 centa više nego jučer. Na londonskom tržištu barel nafte marke Brent poskupio je 19 centi, na 38,73 dolara.
Cijene su skočile nakon što je objavljeno da su ruske porezne vlasti naredile Jukosu da zaustavi prodaju svoje imovine, uključujući i naftu. Ta najveća ruska naftna kompanija dnevno proizvodi 1,7 milijuna barela nafte.
Takva odluka vjerojatno će ubrzati kolaps Jukosa, koji proizvodi oko 20 posto ruske ponude nafte. Rusija je inače drugi po veličini svjetski izvoznik nafte, iza Saudijske Arabije. Jukos je već nekoliko puta ponovio da je suočen sa stečajem ako će sud tražiti naplatu poreznog duga iz 2000. u visini 3,4 milijarde dolara.
Ako potresi u toj kompaniji onemoguće rast ruske proizvodnje kako se procjenjivalo, globalni naftni sustav bit će pod još većim pritiskom potražnje, ističu analitičari. OPEC već proizvodi 30 milijuna barela dnevno, najviše od 1979. kako bi podmirio snažnu potrošnju u SAD-u i Kini.
Trgovci naftom usredotočeni su na najnovije podatke o američkim zalihama goriva, koji bi trebali biti danas objavljeni.