"To je, naravno, problem a rješenje je na Balkanu i u samim zemljama", upozorio je Scheffer nakon sastanka s visokim predstavnikom EU-a za vanjsku politiku i sigurnost Javierom Solanom u Bruxellesu, na kojem su trebale biti usklađene pripreme za europsko preuzimanje NATO-ve misije u BiH.
"Dobro je poznato da suradnja s haaškim sudom za ratne zločine predstavlja važan preduvjet za članstvo u NATO-ovom programu 'Partnerstvo za mir'", prenosi postaja napomenu glavnog tajnika NATO-a.
"Zamisao o međusobnom odustajanju od tužbi u kombinaciji Hrvatske i BiH protiv Srbije i Crne Gore te Srbije i Crne Gore protiv NATO-a pred Međunarodnim sudom pravde u Den Haagu nije nikakva novost", podsjeća DW, ističući da ju je "prvi lansirao neformalni američki posrednik Bruce Jackson, poznat i kao osoba koja je pripremala teren za ulazak novih članica u NATO".
U Beogradu je ta zamisao naišla na veliko odobravanje i otad je stalno u opticaju, primjećuje postaja, prenoseći argument vlasti SCG-a da bi povlačenje tužbi predstavljalo čin uspostave međusobnog povjerenja i potvrdu dobrih odnosa zemalja unutar NATO-ovog programa "Partnerstvo za mir".
No, zamisao o paralelnom povlačenju tužbi pred Međunarodnim sudom pravde u Den Haag "nije službeno prihvaćena i ovog je trenutka u NATO-u ne žele čak ni komentirati iako je ne odbacuju pa je njezin jedini glasni zagovornik zapravo Srbija i Crna Gora, uključujući novo vodstvo u Beogradu", zaključuje DW.