Scheffer je na konferenciji za novinare ocijenio da su takve optužbe nekorektne rekavši kako je SFOR "dao sve od sebe pomažući u traganju za Radovanom Karadžićem".
Scheffer je bio izvrgnut neuobičajeno ljutitim brojnim pitanjima novinara, koje je uz ostalo, zanimalo je li mu neugodno što Karadžić još nije uhićen.
Scheffer je više puta ponovio kako bi volio da Karadžić bude u Haagu već do kraja dana a ne sutradan.
Scheffer je kazao kako za neuhićenje Karadžića kolektivnu odgovornost snose NATO, EU, ali kako se izrazio, najodgovornije su bosanskohercegovačke a posebice vlasti Republike Srpske.
Visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Paddy Ashdown i visoki predstavnik EU za sigurnosnu politiku Javier Solana, koji su također nazočili konferenciji za novinare, stali su u Schefferovu obranu odgovarajući novinarima da je NATO u Republici Srpskoj do sada uhitio 22 optuženika za ratne zločine, a vlasti toga entiteta ni jednog.
Na upit ima li tajne pregovore s glavnom haškom tužiteljicom Carlom del Ponte, glavni tajnik NATO-a Scheffer je odgovorio kako nema korespodenciju s Del Ponte.
Solana je objasnio kako će vojne snage EU koje će preuzeti misiju u BiH početkom iduće godine, nastaviti mandat dosadašnjeg SFOR-a u borbi protiv kriminala, ali će vojna misija EU u BiH, kako je rekao, biti prilagođena novim okolnostima te će se pojačati suradnja s bosanskohercegovačkim vlastima. Solana je ustvrdio da će vojna misija EU predstavljati novu stranicu u euro-atlantskim integracijama BiH.