FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

DOLAR NA VIŠEMJESEČNIM NAJNIŽIM RAZINAMA

Autor: ;vmom;
ZAGREB, 11. srpnja 2004. (Hina) - Dolar se u prošlome tjednu našaopogođen najnovijim gospodarskim pokazateljima koji su razočaraliulagače i potaknuli njihove zabrinutosti glede snage gospodarskogoporavka, srušivši mu vrijednost na višemjesečne najniže razine premanizu značajnijih svjetskih valuta.
ZAGREB, 11. srpnja 2004. (Hina) - Dolar se u prošlome tjednu našao pogođen najnovijim gospodarskim pokazateljima koji su razočarali ulagače i potaknuli njihove zabrinutosti glede snage gospodarskog oporavka, srušivši mu vrijednost na višemjesečne najniže razine prema nizu značajnijih svjetskih valuta.

U takvim je okolnostima dolar završio tjedan na 1,2410 dolara za euro, na tjednom gubitku od 0,76 posto, nakon što je nakratko zabilježio najnižu razinu od sredine ožujka, u visini 1,2423 dolara za euro. Do kraja je tjedna, međutim, izbrisao dobitke ranije ostvarivane prema jenu, koji je slabio uslijed neizvjesnosti pred izbore za gornji dom japanskog parlamenta. Krajem tjedna iznosio je tako 108,19 jena, gotovo nepromijenjen u odnosu na tjedan ranije.

Dolar su prošloga tjedna pritiskali još iz tjedna ranije objavljeni lošiji od očekivanja gospodarski pokazatelji, i to ponajviše onaj o osjetno manjem broju novootvorenih radnih mjesta u lipnju nego se očekivalo. Potom je uslijedio i podatak o slabljenju aktivnosti u uslužnom sektoru, dodatno zabrinuvši ulagače. Analitičari drže da takve brojke ukazuju na to da bi američka središnja banka Fed mogla biti manje agresivna u podizanju kamatnih stopa nego se ranije očekivalo. A sporiji rast kamatnih stopa umanjuje privlačnost dolara.

"Mješoviti znaci iz američkog gospodarstva jačaju stajališta da će Fed zauzeti postupan pristup podizanju kamatnih stopa, a to pritišće dolar", kazala je Lena Komileva, globalna ekonomistica u Prebon Marshall Yamane.

Istodobno, visoke cijene nafte, koje su prošloga tjedna na američkom tržištu po prvi put u više od mjesec dana premašile 40 dolara po barelu, potaknute zabrinutostima glede isporuka iz Iraka, Nigerije i Rusije, jačanjem cijena benzina i uznemirenošću zbog upozorenja američke vlade na moguće terorističke napade al-Qaede na SAD, te slabost na tržištima dionica potaknuli su potražnju za eurom i švicarskim frankom. Švicarski je franak dosegnuo tako najviše razine prema dolaru od veljače, a pod utjecajem rasta cijena nafte i norveška je kruna značajnije ojačala prema dolaru.

"Dolar je pod pritiskom zbog lošijih od očekivanja gospodarskih pokazatelja", kazao je ekonomist Kris Bernie, iz National Australia Bank u Londonu. "Jen je pak pogođen padom cijena japanskih dionica, kao i nekim političkim neizvjesnostima vezanim uz izbore za gornji dom japanskog parlamenta".

Analitičari drže da bi moglo doći do prodaja jena ako glavna oporbena stranka nadjača vladajuću Liberalno-demokratsku stranku premijera Junichira Koizumija, za što postoji vjerojatnost obzirom na rezultate istraživanja javnog mišljenja u Japanu koji pokazuju najnižu potporu Koizumiju od njegova dolaska na tu dužnost u travnju 2001.

"Iako gospodarski pokazatelji i dalje predstavljaju poticajan i pozitivan čimbenik za japansku valutu, neizvjesnosti pred izbore mogle bi izazvati slabljenje jena", ukratko je ocijenio raspoloženje trgovaca Ian Gunner, valutni analitičar iz Mellon Financiala.

Najnoviji japanski podaci pokazali su poboljšanje poslovnih uvjeta u svibnju te i dalje snažnu potrošnju tamošnjih kućanstava u usporedbi s godinom ranije, no političke neizvjesnosti zasjenile su te pokazatelje, rušeći vrijednost japanske valute prema dolaru i euru. Iako je do kraja tjedna uspio nadoknaditi ranije gubitke prema dolaru, prema euru je ostao na tjednom gubitku od 0,68 posto, dosegnuvši 134,32 jena za euro.

(Hina)xvmo yvmo

An unhandled error has occurred. Reload 🗙