"Tko se još sjeća još uvijek nerazjašnjenog naručenog ubojstva spornog mađarskog medijskog mogula Janosa Fenyoea? Je li kontroverzni ukrajinski predsjednik Kučma neizravno dao nalog o ubojstvu neugodnog istraživačkog novinara kao što je tvrdio jedan odmetnuti pripadnik obavještajnih službi?
Tko stoji iza niza netransparentnih medijskih transakcija u Poljskog i Hrvatskoj, Mađarskoj i Slovačkoj", navodi bečki list primjere nezakonitog utjecaja politike na medije.
Istodobno ne bi bilo pravedno pretpostaviti da je težnja prema nadzoru nad medijima prisutna samo u Rusiji i ostalim postkomunističkim državama ali je na Zapadu doba osvita kapitalizma odavno završilo pa su i metode koje vlastodršci na potezu od Washingtona do Pariza primjenjuju u odnosu prema istraživačkom novinarstvu diferencirane i rijetko se kreću na rubu zakonitosti.
Puno toga ovisi i o stavu izdavača odnosno šefova televizijskih postaja, ističe Der Standard, navodeći primjer sada već pokojne izdavačice Washington Post-a Katherine Graham koja je osigurala otkrivanje afere Watergate ali i medijskog mogula Ruperta Murdocha koji je iz poslovnih interesa u Kini zabranio svojim postajama u Hong Kongu emitiranje BBC-jevih vijesti.
Zabilježeni su i slučajevi kupovine novina odnosno postaja kako bi se ušutkali nepoćudni novinari, podsjeća bečki list, zaključujući da moć prešućivanja i dalje ostaje središnji čimbenik u odnosu političko-financijskih vlasti i nezavisnost novinarstva.