U takvim je okolnostima dolar ojačao više od pola posto prema euru, koji trenutno iznosi 1,201 dolara. Ojačao je i oko 0,75 posto prema švicarskom franku te oko pola posto prema britanskoj funti, dok se nije značajnije mijenjao prema jenu, te vrijedi 109,33 jena.
U središtu pozornosti ostale su rasprave o tempu podizanja američkih kamatnih stopa, nakon objave snažnijih od očekivanja podataka o rastu proizvođačkih cijena te industrijskim aktivnostima, iako se čini da većina na tržištu očekuje njihovo povećanje za četvrtinu postotnog boda krajem mjeseca.
No euro, koji je ulagačima bio privlačniji zbog više kamatne stope u odnosu na američke i japanske, gubi na privlačnosti. "Euro je pogođen stajalištem da će Europska središnja banka zaostajati u ciklusu podizanja kamatnih stopa", kazao je Shahab Jalinoos, valutni analitičar iz ABN Amroa.
Euro je danas stoga oslabio i prema jenu, te se kretao oko najnižih razina u zadnjih šest tjedana, na 131,35 jena.
I dok analitičari kažu da očekivani porast kamatnih stopa potiče kupovine dolara, njegovo bi jačanje mogao ograničiti najnoviji podatak o manjku na tekućem računu platne bilance za prvo tromjesečje, a koji bi trebao pokazati povećanje s ranijih 127,54 na 141 milijardu dolara.
"Dolar najvjerojatnije neće značajnije pasti obzirom na očekivani porast kamatnih stopa", kazao je Seiya Nakajima, glavni ekonomist u Itochu Corp u Tokiju. "Sve dok se očekuje porast kamatnih stopa u SAD-u, ono će nadjačavati zabrinutosti glede manjka na tekućem računu platne bilance".